Wersja audio
W emitowanym przez HBO w latach 2004–2006 serialu Deadwood Al Swearengen, sutener i spryciarz grany przez Iana McShane’a, ponad trzysta razy wypowiada słowo cocksucker , które w najdelikatniejszej formie możemy przełożyć jako „lachociąg”. Z kolei fuck w ciągu trzech sezonów słyszymy z ekranu zawrotne 2980 razy, co daje 1,56 FNM (fucka na minutę). Swoboda, z jaką twórcy serialu potraktowali język, oraz stylistyczna bezpruderyjność nie zostały im zagwarantowane pierwszą poprawką do konstytucji i zabezpieczone przelewami abonentów, lecz były efektem lat pracy i walki o wolność słowa, jaką stoczyli amerykańscy komicy.
Kiedy w Ameryce, przesuwano granice tego, co publicznie dopuszczalne, w Polsce Starsi Panowie tęsknili za międzywojniem i śpiewali piosenki o herbatce i randkach.
Nieco ponad czterdzieści lat przed premierą pierwszego odcinka Deadwood , 4 października 1961 roku w San Francisco, Lenny Bruce został po raz pierwszy aresztowany za obsceniczność i publiczne użycie w trakcie występu słowa cocksucker . I chociaż tym razem go uniewinniono, zła sława ciągnęła się za nim, rujnując jego karierę. Jeśli już jakiś klub był na tyle śmiały, żeby zaprosić kontrowersyjnego komika, razem z nim pojawiali się mundurowi, gotowi go zwinąć ze sceny chwilę po usłyszeniu jednego z dziewięciu słów: w występie z 1966 roku Bruce ułożył je w porządku alfabetycznym: ass , balls , cocksucker , cunt , fuck , motherfucker , piss , shit i tits .
kiedy lenny bruce deprawował Amerykę, przesuwał granice tego, co publicznie dopuszczalne, i kładł podwaliny pod nowy, ekshibicjonistyczny humor, w Polsce Starsi Panowie tęsknili za międzywojniem i śpiewali piosenki o herbatce i randkach. Bez całej historii, jaką ma za sobą amerykańska sztuka opowiadania żartów na stojąco, bez charyzmatycznych i innowacyjnych ojców założycieli jesteśmy skazani na imitatorów i …
Aby przeczytać ten artykuł do końca, zaloguj się lub skorzystaj z oferty.
Dostęp do tego materiału mógłby kosztować 8,99 zł. My jednak w tej cenie dajemy Ci miesięczną subskrypcję wszystkich naszych treści. Czytaj i słuchaj do woli. Zostaniesz z nami na dłużej?
Esej ukazał się w sierpniowym numerze miesięcznika "Pismo. Magazyn opinii" (08/2019) pod tytułem Dlaczego Polak nie umie śmiesznie stać.