Tym razem zabieramy Was na dwie wystawy, które łączą modę i sztukę. Proponujemy weekendowe spotkania z literaturą dla dzieci i młodzieży. Zapraszamy Was na wielkie wydarzenia i małe, lokalne spotkania. Zachęcamy do rozmów o mieście, naturze i nierównościach społecznych. Mamy też dla Was premierę spektaklu, którego inspiracją był tekst z „Pisma”. A nawet festiwal teatralny, który hasło tegorocznej edycji zaczerpnął z jednej z naszych rozmów.
Podpowiadamy, co warto robić w Warszawie, Poznaniu, Wrocławiu, Łodzi, Trójmieście i Bielsku-Białej.
Sprawdźcie też, jakie sztuki teatralne końca sezonu warto zobaczyć, jakie wystawy odwiedzić i które książki przeczytać.
Masz przed sobą otwarty tekst, który udostępniamy w ramach promocji „Pisma”. Odkryj pozostałe treści z magazynu, także w wersji audio. Wykup prenumeratę lub dostęp online.
Zapraszamy!
Co robić w Warszawie?
Już od dziś, 14 czerwca, zapraszamy Was do Krainy, czyli przestrzeni przy ulicy Puławskiej, którą zawiaduje Fundacja Kraina. Do końca czerwca będziemy mogli uczestniczyć tam w cyklu wydarzeń o prawach osób zaginionych oraz ich bliskich pod hasłem MISSING. Osią tych spotkań i dyskusji będzie wystawa Poczekalnia / Waiting room, na której zobaczymy zdjęcia Shamala Husamalddina Hassana, od trzech lat fotografującego rodziny zaginionych w drodze do Europy, a także instalacje Konrada Smoleńskiego. 19 czerwca odbędzie się natomiast debata o prawach osób zaginionych w Polsce, którą poprowadzi Anna Gmiterek-Zabłocka. Wydarzeniom towarzyszy również pokaz filmu Dowody na istnienie, jego projekcja zaplanowana jest na 15 czerwca w Kinotece.
W sobotę 15 czerwca warto wpaść z dziećmi do Nowego Teatru na Cześć, ciało!, czyli warsztaty ruchowe Justyny Czarnoty inspirowane serią książek Obrazkowa Akademia Empatii autorstwa Elise Gravel: Cześć, ciało!, Każdy z nas oraz Błękit? Róż? Ty i już!. Wydarzenie przeznaczone jest dla dzieci powyżej czwartego roku życia.
Tego dnia w Pałacu Kultury i Nauki otwiera się wystawa Grzegorz Rosiński w ilustracjach, którą jeszcze niedawno można było oglądać w łódzkim Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej. W Warszawie będziemy ją mogli oglądać do 8 września.
W niedzielę 16 czerwca Towarzystwo dla Natury i Człowieka organizuje na placu Zamkowym manifestację Zielona wstęga w obronie bagien i jezior Polesia, która ma na celu zwrócenie uwagi na dewastację mokradeł towarzyszących budowie kopalni węgla, a także poparcie dla inicjatywy stworzenia parku narodowego w Lasach Sobiborskich.
Tego dnia wybierzcie się również do Iluzjonu na pokaz zrekonstruowanego cyfrowo filmu Odwet (reż. Tomasz Zygadło) z 1982 roku, w którym grają między innymi Roman Wilhelmi, Leon Niemczyk, Adam Ferency, Dorota Pomykała i Ewa Wiśniewska. Po projekcji przewidziane jest spotkanie z Dorotą Masłowską, Jackiem Zygadłą i Kasprem Bajonem.
Od 19 czerwca w głównej siedzibie Muzeum Warszawy, czyli w Galerii Rynek 30, będzie prezentowana wystawa Agaty Jarosławiec Bat zamiast słońca – wizualny esej o nieobecności wsi w historii miast.
Kolejne dni (20–21 czerwca) to Festiwal Absurdu, czyli Kino Letnie w Komunie Warszawa. W czwartek obejrzymy Setki bobrów (reż. Mike Cheslik), a w piątek Nosferatu – symfonię grozy (reż. Friedrich Wilhelm Murnau).
Co robić w Trójmieście?
W sobotę 15 czerwca zapraszamy na Plener Czytelniczy w Parku Hestii w Sopocie. To przede wszystkim możliwość spotkania z autorkami książek nominowanymi w tym roku do Nagrody Literacka Podróż Hestii, a są wśród nich: Maria Strzelecka, Katarzyna Ryrych i Natalia Szostak, a także nasza redakcyjna koleżanka Karolina Lewestam. Organizatorzy zapewnią jednak również wiele innych literackich atrakcji skierowanych do młodych czytelników i czytelniczek, a wśród nich: parkowa gra literacka z nagrodami, warsztaty tworzenia „Notesu z podróży” oraz tworzenie literackich wianków, a także głośne czytanie książek w ramach akcji #TataTeżCzyta.
17 czerwca, jak w każdy poniedziałek czerwca, lipca i sierpnia w Parku przy Goyki 3 odbędzie się koncert w ramach Song Writer Festival Sopot. Tym razem zagra Ala Zastary.
W czwartek 20 czerwca wybierzcie się natomiast do gdańskiego IKM-u na spotkanie Wokół Memlinga – Międzynarodowe kontakty i prestiżowe zlecenia, czyli o zaletach treningu czeladniczego w warsztacie Memlinga.
A piątkowy (21 czerwca) wieczór spędźcie w Sopocie na Letnim Przesileniu. Wśród DJ-ów tego dnia znajdzie się Olga Drenda.
Co robić w Poznaniu?
Ten weekend (14–16 czerwca) to czas, w którym Poznań, jak co roku, opanowany jest przez fanów fantastyki z całej Polski – trwa bowiem Pyrkon. My zachęcamy Was szczególnie do zwrócenia uwagi na wydarzenia w Strefie Komiksu (koniecznie przeczytajcie czerwcowy tekst Pawła Kicmana o polskim komiksie!). Spotkacie tu Tomasza Samojlika, który przedstawi praktyczny poradnik komiksowego storytellingu Jak przestać się bać i zrobić swój komiks?. Bartosz Sztybor opowie o tym, jak współpracować z wydawnictwami i osobami rysującymi z całego świata, a wspólnie z Michałem „Śledziu” Śledzińskim wyruszymy w podróż po Osiedlu Swoboda.
18 czerwca na Scenie Wspólnej w Poznaniu odbędzie się wydarzenie szczególnie ważne dla „Pisma” – premiera spektaklu Kompanii Tańca AWF Poznań – Inequality, którego inspiracją okazał się tekst Anny Gromady o Thomasie Pikettym. Za choreografię odpowiada Agnieszka Doberska, a muzyką towarzyszącą tancerzom będą Cztery pory roku Vivaldiego. Przed premierą będziemy mogli zobaczyć również inne taneczne spektakle w tym People dressed in flowers w wykonaniu Leny Skrzypczak, a po – przewidziane są sesje jamu tanecznego oraz all styles wars.
Co robić w Bielsku-Białej?
W Galerii Bielskiej otwiera się właśnie nowa wystawa, kolejna po Zaufaj architektowi. Zrób sobie świątynię (pisaliśmy o niej w jednej z poprzednich odsłon polecajek kulturalnych), która jest filarem cyklu wydarzeń PRZESTRZENIE MIASTA. Ekspozycja Prawo do miasta (14 czerwca – 25 sierpnia).Została poświęcona kulturze deskorolkowej, odkrywaniu przestrzeni miejskich, ale to również historia buntu i tworzenia otwartych wspólnot. W sobotę 15 czerwca czekają nas w galerii warsztaty rodzinne Stwórz własną wlepkę, a 21 czerwca, w Dniu Deskorolki, odbędzie się pokaz filmów. Kolejne wydarzenia z tego cyklu zaplanowane są na całe wakacje – sprawdzajcie program!
Pamiętajcie też o otwarciu nowej wystawy stałej Nie ma jak w bajce w Interaktywnym Centrum Bajki i Animacji OKO przy Studiu Filmów Rysunkowych.
Co robić w Łodzi?
Jak wspominaliśmy tydzień temu, końcówka czerwca w Łodzi to przede wszystkim święto fotografii, dzięki FOTOFESTIWALOWI. Wystawy i wydarzenia trwają jeszcze do 25 czerwca. My zapraszamy w sobotę na Polówkę na Starym Rynku, podczas której zobaczymy między innymi fotografie w formie pokazu slajdów pod hasłem Portret ludzkości, nominowane w konkursie British Journal of Photography.
W Centralnym Muzeum Włókiennictwa do 27 lipca można oglądać wystawę poświęconą twórczości słynnego polskiego projektanta mody przełomu lat 90. i 2000 Arkadiusza Weremczuka, znanego jako Arkadius – Arkadius. Wielkie namiętności. Konfrontacje. Jak piszą organizatorzy: „dziedzictwo Arkadiusa skonfrontowano z tkaninami artystycznym z kolekcji muzeum i ze sztuką współczesną. Architektura wystawy łączy nowożytny kościół ze świątynią Afrodyty, arkadię z pokazem mody. Jest synkretyczna, eklektyczna i rozkoszna”.
Co robić we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku?
Najbliższy weekend (14–16 czerwca) to wrocławska edycja Międzypokoleniowego Festiwalu Literatury Dziecięcej Ojce i Dziatki. Wśród licznych spotkań literackich dla rodzin i najmłodszych, znalazły się również warsztaty plastyczne z Pawłem Mildnerem oraz pokazy krótkometrażowych filmów animowanych.
We wtorek, 18 czerwca, Wrocławski Dom Literatury zaprasza do Kina Nowe Horyzonty na pierwsze wydarzenie z nowego cyklu spotkań Bliżej kultury. Będzie to projekcja filmu Silent Twins oraz rozmowa z reżyserką Agnieszką Smoczyńską i Dorotą Kołodziejczyk, naukowczynią, komparatystką specjalizującą się w tematyce postkolonializmu.
Od 18 czerwca do 25 sierpnia w Muzeum Narodowym we Wrocławiu będziemy mogli oglądać niezwykłą wystawę, łączącą świat mody, sztuki i dizajnu – to autorska ekspozycja Kimono jako doświadczenie. Język sztuki Joanny Hawrot.
W dniach 20–23 czerwca w Instytucie im. Jerzego Grotowskiego odbędzie się III Festiwal Teatru na faktach „Rzeczy zbędne”. Poznajecie ten tytuł? Tak, to właśnie o „rzeczach zbędnych” mówił w rozmowie dla „Pisma” z Karoliną Lewestam prof. Jacek Hołówka. I to ta rozmowa stała się inspiracją dla twórców tegorocznej edycji wydarzenia. W programie znalazły się oczywiście spektakle, ale również czytania performatywne, dyskusje i spotkania, a także warsztaty.
A w Nowej Rudzie w tym tygodniu rozpoczyna się kolejny festiwal należący do Koalicji Letnich Festiwali Literackich, czyli Dzieje się – festiwal realny. W programie znajdzie piknik czytelniczy, spektakl uliczny, turniej gier komputerowych, bookcrossing, koncerty, warsztaty dla dzieci, ale również spotkania z autorami i autorkami. Wśród rozmów między innymi dyskusja z Anetą Prymaką-Oniszk, która opowie m.in. o obrazie kresów wschodnich w I połowie XX wieku.
Zdjęcia: materiały prasowe
Jeśli organizujesz wydarzenie, które może zainteresować naszych czytelników i czytelniczki, napisz do nas na [email protected]. Może ukaże się w jednym z kolejnych naszych zestawień?