Wersja audio
W wakacje nie chcemy zajmować się problemami świata. Pragniemy znaleźć się w ładnym miejscu, może otoczeni piękną przyrodą, może w historycznym miasteczku pełnym zabytków, może na górskim szlaku. Przeżyć przygodę, naoglądać się zapierających dech widoków albo po prostu wrzucić na Instagram zdjęcie, na którym stoimy w tradycyjnym stroju ludowym danego miejsca przed świątynią, dla zwiększenia efektu trzymając w rękach jakiś symboliczny artefakt. Słowa takie jak „overtourism”, „zawłaszczenie kulturowe”, „zadeptywanie dziedzictwa kulturowego” nas nie dotyczą. A może dotyczą? Czy jest jakiś podręcznik odpowiedzialnego podróżowania? „Kiedy turystyka przestaje służyć rozwojowi miejsca i jego mieszkańcom, a zaczyna być nadmierna?” – pyta reporterka i podróżniczka Urszula Jabłońska w sierpniowym numerze „Pisma”, a my pytamy razem z nią. Na pytanie, jak podróżować, by nie szkodzić przyrodzie i ludziom, spróbowaliśmy odpowiedzieć podczas sierpniowej Premiery Pisma.
– Wiedza. Zdobyć ją zanim gdzieś pojedziemy – powiedziała Urszula Jabłońska. To jedna z rzeczy, które możemy zrobić odpowiadając na tytułowe pytanie sierpniowej Premiery. I próbować „mniej”, choć dla każdego to „mniej” będzie znaczyło co innego: czasem wyjeżdżać rzadziej, bliżej, nie biegając od zabytku do zabytku albo po prostu zachować umiar. W każdej z podróży. – mówi Magdalena Kicińska, redaktorka naczelna „Pisma”.
Zobacz relację wideo z wydarzenia
Start: 2 sierpnia, godz. 18:00
TUTAJ możesz obejrzeć transmisję na pełnym ekranie.
W rozmowie wzięli udział:
Urszula Jabłońska – reporterka. Absolwentka orientalistyki na Uniwersytecie Warszawskim oraz Polskiej Szkoły Reportażu. Laureatka nagrody Grand Press 2012 w kategorii reportaż prasowy, nominowana do międzynarodowej nagrody True Story Award 2019. Autorka książek Człowiek w przystępnej cenie. Reportaże z Tajlandii i Światy wzniesiemy nowe.
Marzena Filipczak – autorka książek o samodzielnym podróżowaniu Jadę Sobie (nagroda Magellana za podróżniczą książkę roku), Lecę dalej, Między światami, Rozważnie i romantycznie, Poczuj PL. Dziennikarka i redaktorka, pisze artykuły do magazynów podróżniczych i kobiecych, m.in. „Wysokich Obcasów Extra” i „National Geographic Traveler”. Podróżuje tylko w pojedynkę, bo uważa, że w ten sposób wszystko odczuwa się „bardziej” – i miejscowi są bardziej otwarci w stosunku do przybysza, i on ma częściej potrzebę do nich podejść. Samotnie przemierzała Azję, Afrykę, Amerykę Południową, wędrowała w poprzek Islandii i w głąb Grenlandii, obeszła lub objechała rowerem wiele wysp.
Jakub Rybicki – podróżnik, fotograf i dziennikarz, pasjonat krajów byłego ZSRR i Bliskiego Wschodu. Zawodowy mówca, storyteller i pilot wycieczek. W podróżach szuka prawdy, dobra i piękna. Laureat krajowych i światowych nagród fotograficznych, m.in. Travel Photographer of The Year. Autor książki Po Bajkale, stały współpracownik magazynów i portali podróżniczych. Ambasador marki Olympus (OM-System). Współautor podkastu o świadomym podróżowaniu Dobra podróż. Wiceprezes fundacji poświęconej zrównoważonej turystyce – Modern Tourism Center.
Debatę poprowadziła Justyna Dżbik-Kluge, dziennikarka radiowo-telewizyjna, autorka książek i podcastów.
Premiera Pisma to cykl rozmów poświęconych przewodniemu tematowi wydania magazynu. Zapraszamy do debaty ekspertów i ekspertki z różnych światów i pokoleń. W listopadzie wróciliśmy do przedpandemicznej formuły comiesięcznych spotkań na żywo, na które zapraszamy Prenumeratorów i Prenumeratorki „Pisma”. Na magazynpismo.pl udostępniamy też transmisję na żywo z rozmowy. A tydzień po każdej debacie publikujemy podcast w kanałach Pisma do słuchania.
Więcej rozmów z cyklu znajdziecie TUTAJ.