Opowiadanie
Niewidzialni
On jest Serbem, a ja Albańczykiem, dlatego powinniśmy być wrogami, ale teraz, kiedy tak się dotykamy, nie ma między nami niczego, co byłoby dla drugiego obce czy niezwykłe, i mam nieodparte wrażenie,
Twój dostęp nie jest aktywny. Skorzystaj z oferty i zapewnij sobie dostęp do wszystkich treści.
On jest Serbem, a ja Albańczykiem, dlatego powinniśmy być wrogami, ale teraz, kiedy tak się dotykamy, nie ma między nami niczego, co byłoby dla drugiego obce czy niezwykłe, i mam nieodparte wrażenie,
Przyznam szczere: niebinarność w języku wciąż jest dla mnie pewnym wyzwaniem. Bo tak, jak fascynuje mnie zmiana w polszczyźnie, tak boję się czasem, że coś źle powiem, niewłaściwie zapiszę i
Wiatr znosił dym na skały. Dlatego René rozłożyła koc między morzem a ogniskiem. Usiadła plecami do ognia i zaczekała na Katję. O niczym szczególnym nie myślała. Przed oczami stanęły jej
Plusk wody. Drużyna wyjechała za miasto na obóz piłkarski, wokół głowy Jonasa stojącego na boisku pyłki unosiły się niczym płatki śniegu.
Jeszcze do niedawna pytanie o zestaw obowiązkowy złożony z najważniejszych książek, reprodukcji obrazów, filmów i płyt brzmiało niewinnie. Dziś nie ma już tylko abstrakcyjnego wymiaru. Co okazuje się naprawdę ważne,
Chciałabyś lub chciałbyś doczytać, dosłuchać bądź dooglądać coś à propos przewodniego tematu ostatniego numeru? Przedstawiamy autorskie sugestie dla nienasyconych po lekturze, ciekawych świata i lubiących drążyć głębiej.
W dzisiejszym odcinku opowiem o wierszu Jacka Dehnela, który być może stał się głosem ponadpokoleniowego doświadczenia.
byliśmy przecież dziećmi...
W drugim odcinku opowiadamy historię Oskara, który trafił na terapię korekty płci do doktora Wiesława, będąc nastolatkiem. Posłuchaj kolejnej odsłony reporterskiej serii.
Czym jest queer? W jaki sposób kultura queer rozsadza pojęcia związane z tożsamością? Na czym polega performowanie płci i co mają na myśli ci, którzy przekonują, że wszyscy to robimy?
Rodzina, którą stworzyłam, to dla wielu fanaberia i iluzja. Dla mnie to „proszę, mamo”, kiedy dostaję kubek kawy, zaparzonej tak, jak lubię.
W marcu 2020 roku ugandyjska policja przeprowadziła nalot na schronisko dla bezdomnych lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transpłciowych. Dziewiętnaście osób zostało zatrzymanych i trafiło na pięćdziesiąt dni do aresztu, gdzie poddawano je psychicznym i fizycznym torturom.
Na czym polegają mechanizmy wykluczania i jak im się przeciwstawiać? Skąd czerpać inspirację do działania na rzecz ochrony praw człowieka? W jaki sposób globalizm staje się dziś źródłem nowych form
Fundusz Feministyczny to jedyna instytucja w Polsce, która za pomocą minigrantów wspiera działania realizowane wyłącznie przez kobiety i dziewczyny w całym kraju.
Odpowiedzią na prawicowy populizm nie może być powrót do naszej świetlanej, liberalnej przeszłości, w której pralka sama pierze, sprząta nam jedna pani, a lud to mohery. Potrzebujemy jakiegoś rodzaju nasyconej emocjonalnie lewicowości. Karolina Lewestam
Dzień dobry, nazywam się tęcza.
Moje inspiracje zmieniają się ostatnio bardzo szybko. Zastanawiam się, czy ja w ogóle mam taki swój żelazny zestaw, tę kulturalną apteczkę, do której wracam.
W gruzińskiej kulturze gej w rodzinie to niezmywalna plama na jej honorze. A nie ma nic ważniejszego niż honor.
Każdego roku tysiące osób ubiega się o status uchodźcy ze wzgledu na prześladowania z powodu orientacji psychoseksualnej.
w Iranie nie ma homoseksualistów – powiedział prezydent Mahmud Ahmadineżad. Rzeczywiście nie ma: ukrywają się, zmieniają płeć, emigrują lub są zabijani.
Bez Stonewall nie byłoby wykreślenia w 1973 roku homoseksualizmu z listy chorób ani zalegalizowania w 2015 roku przez Sąd Najwyższy USA małżeństw jednopłciowych. Bez Stonewall nie byłoby niczego.