Reportaż
Nie jestem twoim Jemeńczykiem
„Dlaczego nie wyjedziecie do bogatych państw Półwyspu Arabskiego?”. To pytanie, które uchodźcy z Bliskiego Wschodu słyszą często.
Twój dostęp nie jest aktywny. Skorzystaj z oferty i zapewnij sobie dostęp do wszystkich treści.
„Dlaczego nie wyjedziecie do bogatych państw Półwyspu Arabskiego?”. To pytanie, które uchodźcy z Bliskiego Wschodu słyszą często.
Sytuacja na granicy polsko-białoruskiej nadal jest dramatyczna, a wyzwania stojące przed polską polityką migracyjną nie znikają.
Kryzys na granicy ma wiele twarzy – ale są to twarze konkretnych osób i ich historii.
Masz przed sobą otwartą treść, którą udostępniamy w ramach promocji „Pisma”. Odkryj pozostałe treści z magazynu, także w wersji audio. Jeśli nie masz prenumeraty lub dostępu online – zarejestruj się
Dzisiejszy wiersz pochodzi jeszcze z majowego numeru „Pisma”.
Przyjechały kilka tygodni temu, pod koniec zimy. Stały we cztery w małym, kwadratowym przedpokoju i patrzyły po sobie niepewnie.
Jeśli jesteśmy z dzieckiem poza domem najlepiejznaleźć restaurację z przewijakiem (terazwiele restauracji ma już w toaletachcałkiem porządne przewijaki) jeśliw pobliżu nie ma restauracji anistacji benzynowej (tam także znajdziemyprzewijak, choć często
Wyobraź sobie, że masz dwie pary okularów. Jedne to zerówki, przez nie widzisz świat taki, jaki jest. Drugie mają szkła powiększające. Wyolbrzymiają, wykoślawiają, obraz jest tak nierzeczywisty, że aż boli
Czym jest dom w świecie targanym konfliktami i doświadczającym skutków katastrofy klimatycznej? Posłuchaj podcastu z cyklu Premiera Pisma.
Nie ma nic dobrego w wojnie – powiedziała kiedyś Ola. – Konflikt w Syrii zmusił nas do zmiany, nie wybrałyśmy jej. Ale teraz nie ma już drogi powrotnej.
Kontynuacja dotychczasowego modelu koegzystencji z cudzoziemcami, zredukowanego do relacji rynkowych, to prosty przepis na społeczną katastrofę, droga prowadząca do konfliktów, gettoizacji i tworzenia całych grup obywateli drugiej kategorii.
Ogołocone ściany. Właściciele zdjęli z nich to, co najważniejsze, gdy trzeba było iść dalej. Albo zrobili to ci, co przyszli potem. Albo nowi lokatorzy kupili lub dostali, wynajęli, przesiedlili ich.
Jakie są najważniejsze przyczyny obecnego kryzysu uchodźczego? Dlaczego polityka migracyjna jest tak palącą kwestią? Czym się różni uchodźca od emigranta? W jaki sposób kryzys migracyjny staje się narzędziem walki politycznej?
Panie, pięści zawsze znajdą ciało...
Sameh i Ali uciekli z ogarniętego wojną domową Jemenu. Podobnie jak setki innych osób, usiłują dostać się do Unii Europejskiej w poszukiwaniu bezpieczeństwa i stabilności. W Polsce tego nie znajdują.
Zamożni stambulczycy przenoszą się do nowoczesnych apartamentowców z dala od ciasnego historycznego centrum. Korzystają z tego ludzie pochodzący z dziesiątek krajów, którzy przybyli tu w poszukiwaniu lepszego życia albo uciekając przed wojną.
Na czym polegają mechanizmy wykluczania i jak im się przeciwstawiać? Skąd czerpać inspirację do działania na rzecz ochrony praw człowieka? W jaki sposób globalizm staje się dziś źródłem nowych form
Chciałabyś lub chciałbyś doczytać, dosłuchać bądź dooglądać coś à propos przewodniego tematu ostatniego numeru? Przedstawiamy autorskie sugestie dla nienasyconych po lekturze, ciekawych świata i lubiących drążyć głębiej.
Maia Sandu miała być nadzieją na zmianę mołdawskiej polityki. Obie – Mołdawia i Sandu – będą musiały na nią jeszcze poczekać.
Moja kulturalna apteczka ulega stałym przemianom. Jej podstawą jest muzyka, to w niej odnalazłam sposób na uwalnianie emocji.
Każdego roku tysiące osób ubiega się o status uchodźcy ze wzgledu na prześladowania z powodu orientacji psychoseksualnej.
Szacuje się, że w USA żyje ponad 10 milionów obywateli uznawanych za „nielegalnych”.
Natalia i Raisa pozują do zdjęcia wraz z najmłodszym pokoleniem dzieci i wnuków.
Rocinha to największa fawela w Brazylii i jedna z dwóch najbardziej zaludnionych dzielnic wielkiego ubóstwa w Ameryce Południowej.
Od dekad Pittsburgh w amerykańskim stanie Pensylwania słynie z gościnności.