Twój dostęp nie jest aktywny. Skorzystaj z oferty i zapewnij sobie dostęp do wszystkich treści.


Czytaj i słuchaj bez ograniczeń. Zaloguj się lub skorzystaj z naszej oferty

Premiera Pisma

Czy work-life balance to mit?

Jesteśmy jednym z najciężej pracujących narodów w Europie. Co piąty z nas wyrabia regularnie nieodpłatne nadgodziny, ponad połowa deklaruje przemęczenie i przepracowanie.
POSŁUCHAJ

Pracoholizm rozlewa się falą po całym świecie, wpływając na nasze relacje, autonomię i zdrowie psychiczne. W tej perspektywie nieszczególnie dziwią nowe przepisy w polskim Kodeksie pracy, wprowadzane na podstawie unijnej dyrektywy mówiącej o konieczności zarządzenia zmian na rzecz większej równowagi pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym. 

Czy jednak polski rynek pracy jest na te zmiany gotowy? Czym taka równowaga miałby być w praktyce? Czy rzeczywiście jest możliwa? I dlaczego coraz częściej obok hasła work-life balance pojawiają się nowe ujęcia tego tematu: work-life integrity czy work-life blending? Podczas majowej Premiery Pisma rozmawialiśmy o tym, jakie role, poza zarobkową, odgrywa w naszym życiu praca, czy umiemy wyobrazić sobie świat, w którym role te zostałyby ograniczone, i czy polska gospodarka jest na takie ograniczenie gotowa.

Tutaj zobaczysz transmisję z wydarzenia:

Jeśli korzystasz z aplikacji i chcesz obejrzeć transmisję z wydarzenia, kliknij TUTAJ.

W rozmowie wzięli udział:

Katarzyna Łodygowska – prawniczka, specjalistka prawa pracy, członkini Rady ds. Kobiet na Rynku Pracy przy Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej; członkini Rady Fundacji Polskiego Instytutu Mindfulness. Na Instagramie jako @matka_prawnik.

dr Jarosław Grobelny –  doktor psychologii, specjalizuje się w obszarze psychologii pracy i organizacji. Prowadzi badania z obszaru pracy zdalnej, odpoczynku i odnowy pracowników, oraz efektywności zawodowej. Zajmuje się również prowadzeniem doradztwa dla organizacji z obszaru wspierania ich działalności narzędziami psychometrycznymi oraz wykorzystywaniem podejścia evidence-based.

Debatę poprowadziła Zuzanna Kowalczyk, redaktorka prowadząca w „Piśmie”, dziennikarka, kulturoznawczyni, autorka esejów i podcastów.

 – Mam perspektywę przeciętnej, polskiej kobiety, która chce się rozwijać, chce pracować, a to jest w Polsce niemożliwe. Żadne przepisy nie zmienią tego, że nie potrafimy zawalczyć w życiu o siebie. Dla mnie work-life balance, to w tym momencie, co odkryłam niedawno, praca na całe życie. Jestem samotną matką, która wychowuje dwójkę dzieci. Musiałam w pewnym momencie usiąść i zdecydować, gdzie mam priorytety. Gdy przepracowałam to w głowie, zobaczyłam, że potrafię dokonywać wyborów w zgodzie ze sobą, nie mając żadnych wyrzutów sumienia – opowiadała Katarzyna Łodygowska. – Jestem ogromną zwolenniczką czterodniowego tygodnia pracy. Tu jest zgodność: nas trzeba przymusić, żebyśmy chcieli coś zrobić z własnym życiem, a nie tylko pracowali.

Za tym rozwiązaniem opowiadał się również dr Jarosław Grobelny.  

– Jestem optymistą, jeśli chodzi o czterodniowy tydzień pracy. Dane są jednoznaczne: mamy już bardzo dużo programów pilotażowych, odpalanych na wielką skalę. Raz za razem te pilotaże pokazują, że nie ma to wpływu na efektywność. Ma to niesamowicie duży wpływ na dobrostan i zdrowie pracowników. W pewnym momencie skumulowany zestaw dowodów będzie tak duży, że ta zmiana się zadzieje.

Opowiadał również o work-life balance z perspektywy psychologicznej.

– Kiedyś mówiliśmy o tym głównie z perspektywy konfliktu praca – rodzina albo praca – życie osobiste. Wtedy można było analizować, czy ten konflikt dotyczy czasu, energii czy wartości. Takie rozumienie jest bardzo ograniczone, bo gdy będziemy pracować nad tym, by zniwelować pewne konflikty, sam brak negatywnych zjawisk jeszcze nie oznacza, że pojawi się coś dobrego. Na szczęście to ewoluowało w stronę wzajemnego wzmacniania tych dwóch obszarów, czyli zapewniania takich zasobów, np. w pracy, by potem lepiej realizować się w roli ojca, partnera czy hobbysty. W psychologii mówimy o zjawiskach, które dzieją się w obrębie pracy i życia oraz o zjawiskach, które dzieją się na ich granicy. Dobrym przykładem tego, co się dzieje, gdy to zostaje zaburzone, była pandemia, kiedy wiele osób musiało natychmiast nauczyć się pracować i żyć w jednym miejscu. Zmieszanie się tych ról nigdy nie jest dobre dla dobrostanu człowieka w dłuższej perspektywie, ponieważ nie ma jednego momentu, w którym poświęcam się jednej roli. Jeśli muszę realizować obie role jednocześnie, to siłą rzeczy czuję się tym bardziej zmęczony i nie znajdę miejsca na odpoczynek.

Całości dyskusji wysłuchasz w podcaście.

Premiera Pisma to cykl rozmów poświęconych przewodniemu tematowi wydania magazynu. Zapraszamy do debaty ekspertów i ekspertki z różnych światów i pokoleń. Na magazynpismo.pl udostępniamy transmisję na żywo z rozmowy. A tydzień po każdej debacie publikujemy podcast w kanałach Pisma do słuchania.

Więcej rozmów z cyklu znajdziecie TUTAJ.

Newsletter

Pismo na bieżąco

Nie przegap najnowszego numeru Pisma i dodatkowych treści, jakie co miesiąc publikujemy online. Zapisz się na newsletter. Poinformujemy Cię o najnowszym numerze, podcastach i dodatkowych treściach w serwisie.

* pola obowiązkowe

SUBMIT

SPRAWDŹ SWOJĄ SKRZYNKĘ E-MAIL I POTWIERDŹ ZAPIS NA NEWSLETTER.

DZIĘKUJEMY! WKRÓTCE OTRZYMASZ NAJNOWSZE WYDANIE NASZEGO NEWSLETTERA.

Twoja rezygnacja z newslettera została zapisana.

WYŁĄCZNIE DLA OSÓB Z AKTYWNYM DOSTĘPEM ONLINE.

Zaloguj

ABY SIĘ ZAPISAĆ MUSISZ MIEĆ WYKUPIONY DOSTĘP ONLINE.

Sprawdź ofertę

DZIĘKUJEMY! WKRÓTCE OSOBA OTRZYMA DOSTĘP DO MATERIAŁU PISMA.

Newsletter

Pismo na bieżąco

Nie przegap najnowszego numeru Pisma i dodatkowych treści, jakie co miesiąc publikujemy online. Zapisz się na newsletter. Poinformujemy Cię o najnowszym numerze, podcastach i dodatkowych treściach w serwisie.

* pola obowiązkowe

SUBMIT

SPRAWDŹ SWOJĄ SKRZYNKĘ E-MAIL I POTWIERDŹ ZAPIS NA NEWSLETTER.

DZIĘKUJEMY! WKRÓTCE OTRZYMASZ NAJNOWSZE WYDANIE NASZEGO NEWSLETTERA.

Twoja rezygnacja z newslettera została zapisana.

WYŁĄCZNIE DLA OSÓB Z AKTYWNYM DOSTĘPEM ONLINE.

Zaloguj

ABY SIĘ ZAPISAĆ MUSISZ MIEĆ WYKUPIONY DOSTĘP ONLINE.

Sprawdź ofertę

DZIĘKUJEMY! WKRÓTCE OSOBA OTRZYMA DOSTĘP DO MATERIAŁU PISMA.

-

-

-

  • -
ZAPISZ
USTAW PRĘDKOŚĆ ODTWARZANIA
0,75X
1,00X
1,25X
1,50X
00:00
50:00