-
-
Felieton
Fasadowa Serbia kontra Serbia bez przemocy
Od wyborów parlamentarnych 17 grudnia 2023 roku w Serbii trwają protesty przeciwko ich sfałszowaniu, a liderka opozycji prowadzi strajk głodowy. Prezydent o demonstrantach mówi językiem Kremla jako o inspirowanych przez
-
Portret
Giorgia Meloni: włoska prawica nie oddaje pola
„Jestem kobietą, jestem matką, jestem Włoszką, jestem chrześcijanką!” – wołała w 2019 roku na wiecu w Rzymie posłanka niewielkiej partii opozycyjnej. Trzy lata później stanęła na czele rządu.
-
Studium
Złoty do lamusa. Dlaczego Polska potrzebuje euro?
Euro nie jest cudownym lekarstwem na wszystko, ale chroni przed najgorszym, jak parasol przed ulewą i palącym słońcem.
-
Prawa człowieka
Przemytniczki
Ceuta i Melilla to ostatnie enklawy hiszpańskiego kolonializmu w północnej Afryce. Odgrodzone trzema sześciometrowymi płotami i systemem zabezpieczeń, są najsilniej strzeżoną granicą Unii Europejskiej.
-
Jeśli nie węgiel, to co?
Czy wodór będzie paliwem przyszłości?
Wodór to idealna recepta, by ludzkość zerwała z uzależnieniem od paliw kopalnych, czyli ropy, gazu i węgla, których spalanie powoduje emisję dwutlenku węgla. Ale czy jeden pierwiastek może nas uratować
-
Esej
Urządzić świat na nowo
Wywołany pandemią koronawirusa kryzys ekonomiczny stawia światowych decydentów przed pytaniem, co dalej. Jedną z najgorszych odpowiedzi będzie chęć powrotu do status quo.
-
Esej
Zachód musi nauczyć się pokory
Powstanie tego, co rozumiemy jako ideę Zachodu, wcale nie było niczym oczywistym, naturalnym ani nieuniknionym. Czy uda nam się powstrzymać kulturowy backlash i uratować to, co jeszcze z niego zostało?
-
Esej
Pytanie retoryczne o brexit
Żaden europejski kryzys nie podniósł kwestii znaczenia retoryki tak wyraźnie, jak stało się to w przypadku brexitu.
-
Jak naprawić internet?
Polityczna walka z algorytmami
Wolny rynek przegrał z cyfrowymi potentatami, a konsumenci stracili podmiotowość. Do gry muszą wrócić obywatele.
-
Portret
Carole Cadwalladr. To ona nagłośniła aferę Cambridge Analytica
Dla swoich fanów Carole Cadwalladr jest ikoną. Ale dla przeciwników, niejednokrotnie uciekających się do seksistowskich i ageistowskich obelg, by zdyskredytować jej pracę, jest autorką teorii spiskowych.
-
Portret
Zuzana Čaputová. Słowacka Erin Brockovich
W życiu nie ma przypadków. Tak było z Zuzaną Čaputovą, którą 30 marca Słowacy wybrali na pierwszą w historii swego kraju prezydentkę.
-
Esej
Unia stworzyła najniebezpieczniejszy szlak migracyjny świata
Unia Europejska nie rozwiązała problemu migracji. Odsunęła go od swoich granic, skazując uchodźców na cierpienie w Libii.
-
Esej
Kiedy historia patrzy na Niemcy, chichocze
Śmiejemy się z niemieckiego Ordnungu i mówimy, że ten rozjeżdżany przez rowerzystów w kaskach kraj jest potwornie nudny. I oby tak zostało.
-
Felieton
Światowe życie
Trzy lata temu Jarosław Kaczyński mówił na wiecu, że pasożyty i pierwotniaki w organizmach migrantów mogą zagrozić rdzennym Europejczykom, a węgierska straż graniczna szczuła psami uchodźców z Bliskiego Wschodu, Afryki
-
Esej
Europa i Polska wobec globalnego paradoksu
Choć coraz bliżej nam do brytyjskiego sceptycyzmu, Unia Europejska wciąż pozostaje dla nas naturalnym miejscem na Ziemi.
-
Esej
Przyszłość Europy – czy przyszłość bez Europy?
Puszki z olejem i żarówki już od pewnego czasu podlegają tym samym zasadom w unijnej wspólnocie prawnej, ale obywatele europejscy równych praw nie mają.
-
Portret
Sadiq Khan o brexicie i terroryzmie
Po kilku tragicznych miesiącach Sadiq Khan, pierwszy burmistrz Londynu wyznający islam, próbuje chronić przyszłość swego miasta.