Reportaż
Paralimpiada. Dusza w ruchu
Igrzyska olimpijskie tworzą bohaterów. Na paralimpiadę jadą bohaterowie.
Twój dostęp nie jest aktywny. Skorzystaj z oferty i zapewnij sobie dostęp do wszystkich treści.
Igrzyska olimpijskie tworzą bohaterów. Na paralimpiadę jadą bohaterowie.
„Katorga”, „orka”, „harować do upadłego”, „nie byłem katem, chyba że dla siebie”, „każdą wolną chwilę i tak poświęcałem piłce”, „dziś nie ma już leniwych trenerów, jeśli za mało pracują, źle
Braciak był rooftopperem, tylko ja znałem prawdę. Kiedy policja „wykluczyła udział osób trzecich”, zrozumiałem, że nie chodzi o samobójstwo, a o nogę, która się omsknęła – ale siedziałem cicho.
Gimnastyk i płotkarka leżą obok siebie. Gimnastyk to niski, biały mężczyzna, od stóp do barku przypominający trójkąt równoramienny. Płotkarka jest wysoka, szczupła i ma brązową skórę.
– WF to okazja do dobrej zabawy i budowania własnej sprawczości – w sporcie, grach zespołowych i indywidualnych jest przestrzeń na to, by zauważyć, że potrafię, że mam wpływ na
»Pobierz okładkę majowego wydania „Pisma”« Maj sprzyja spacerom, ruchowi, aktywności. Z ostatnich badań naukowych wynika, że już jedenaście minut aktywności fizycznej dziennie wystarczy, żeby utrzymać ciało w przyzwoitej kondycji. Do
Doping, seksizm, częste kontuzje. Z drugiej strony – coraz większe pieniądze, lepsza technologia i uwaga całego świata. Czy e-sport ma szansę zagrozić tradycyjnym dyscyplinom? Paweł Kicman wyjaśnia, dlaczego gracz z
Argentyńczycy po ostatniej wygranej na mistrzostwach świata w piłce nożnej potwierdzili, jak ważnym elementem ich tożsamości jest futbol. I że po śmierci Diega Maradony potrzebują nowego bohatera narodowego. Lionel Messi jest dla
Pozbawiony skrzyni biegów i hamulców motocykl w kilka sekund rozpędza się do ponad stu kilometrów na godzinę. Wyścig trwa minutę, wymaga od zawodników maksymalnego skupienia, precyzji i błyskawicznych decyzji. Żużel to sport szybki
Świadoma swojej obojętności wobec wszelkich widowisk sportowych, byłam przekonana, że zebranie kulturalnych poleceń na temat wysiłku fizycznego będzie dla mnie – nomen omen – niemałym wysiłkiem.
Czy będę machał wiosłami gwałtownie, czy na większym luzie, prędzej czy później i tak zakwalifikuję się na tę olimpiadę, która czeka każdego z nas.
I nawet kiedy będziemy już starzy...
W kraju od czterech dekad nękanym konfliktami zbrojnymi sport daje nie tylko nadzieję na awans społeczny czy sławę, ale też chwilę oddechu od wojny i biedy.
Igrzyska Olimpijskie w Tokio ruszają mimo wątpliwości, czy w obliczu pandemii koronawirusa w ogóle powinny się odbyć. Będą jednak zupełnie inne niż dotąd, a wprowadzane zmiany mogą zostać z nami na dłużej.
Chciałabyś lub chciałbyś doczytać, dosłuchać bądź dooglądać coś à propos przewodniego tematu ostatniego numeru? Przedstawiamy autorskie sugestie dla nienasyconych po lekturze, ciekawych świata i lubiących drążyć głębiej.
Okładka lipcowego numeru „Pisma” autorstwa Izabeli Kaczmarek-Szurek zatytułowana „El flamingo”.
Chcę biec przy ciele rzeki, żeby doświadczyć jej obecności, mieć przy boku coś, co prowadzi, daje się odkrywać, co będę mogła zmienić w opowieść.
Przed mundialem na rozkaz lokalnych władz w miastach gospodarzach mundialu specjalne oddziały miejskich hyclów wymordowały większość bezdomnych psów.