Premiera Pisma
Jak zmieni(a) się układ sił na świecie?
Kto i w jaki sposób rywalizuje dziś o przywództwo nad światem? Posłuchajcie podcastu z cyklu Premiera Pisma.
Twój dostęp nie jest aktywny. Skorzystaj z oferty i zapewnij sobie dostęp do wszystkich treści.
Kto i w jaki sposób rywalizuje dziś o przywództwo nad światem? Posłuchajcie podcastu z cyklu Premiera Pisma.
W szóstym odcinku podcastu „Dziś w książce” rozmawiam z socjolożką Heleną Chmielewską-Szlajfer o współczesnej polaryzacji w mediach przez pryzmat książki Matta Taibbiego „Nienawiść Sp. z o. o. Jak dzisiejsze media
W nowym cyklu „Nie wszystko stracone” przypominamy o tym, że na świecie wciąż dzieją się też piękne, dobre rzeczy.
Po karierze opartej na strategii stopniowego postępu Joe Biden obiecuje prezydenturę głębokich przemian. Nadchodzące miesiące pokażą, czy jego kampania jest w stanie zjednoczyć podzieloną Partię Demokratyczną oraz kraj nękany licznymi
Po pięćdziesięciu latach od pierwszego aresztowania Jane Fonda znów została zatrzymana przez policję za udział w proteście. Tym razem osiemdziesięciotrzyletnia gwiazda chce zmusić rząd do przeciwdziałania zmianom klimatu.
To jest biurko przy którym siedzę i przy którym za bardzo cię kocham...
Podczas gdy każdego dnia tysiące ludzi umierają z powodu koronawirusa, firmy z branży technologicznej wykorzystują okazję, by zapewnić sobie jeszcze większą władzę.
Dobrze zrozumiałem. To była nienawiść; nienawidzono mnie, brzydzono się mną i pogardzano, i nie chodziło o sąsiada z naprzeciwka ani kuzyna ze strony matki, lecz o całą rasę. Byłem ofiarą czegoś irracjonalnego.
Jeśli spiżowe dziedzictwo ma być wzorem do budowania przyszłości, polskie społeczeństwo nie dostaje zbyt wielu opcji do wyboru.
Wywołany pandemią koronawirusa kryzys ekonomiczny stawia światowych decydentów przed pytaniem, co dalej. Jedną z najgorszych odpowiedzi będzie chęć powrotu do status quo.
Powstanie tego, co rozumiemy jako ideę Zachodu, wcale nie było niczym oczywistym, naturalnym ani nieuniknionym. Czy uda nam się powstrzymać kulturowy backlash i uratować to, co jeszcze z niego zostało?
Dostęp do bezpiecznej wody pitnej został uznany za jedno z podstawowych praw człowieka. Tyle teorii. Bo w praktyce to, gdzie jest woda, kto rządzi rzeką i co do niej spływa, wciąż się prawu wymyka.
Joe Biden, najbardziej zachowawczy ze wszystkich ubiegających się w tym roku o nominację Partii Demokratycznej, będzie jej najbardziej postępowym kandydatem na urząd prezydenta Stanów Zjednoczonych w historii. Trudno o lepszy dowód na sukces ruchu, którego twarzą jest
„Poruszaj się szybko i rób bałagan“ to powiedzenie Marka Zuckerberga, na którym wyrosła potęga Facebooka i które jak mantrę powtarza sobie każdy, kto chce coś osiągnąć w Dolinie Krzemowej.
Jak założyciel i szef Amazona widzi przyszłość swojego imperium? I co to oznacza dla nas?
To nie nowoczesne technologie, ale obywatele stoją u podstaw rewolucji ekologicznej. Zrównoważony rozwój miasta może być napędzany desperacją, ubóstwem i brakiem dostępu do jedzenia.
Czy Timothy Snyder to wciąż jeden z czołowych badaczy europejskich totalitaryzmów, czy uwikłany w polityczny konflikt ideolog?
Czy Mark Zuckerberg zdoła naprawić Facebooka, zanim Facebook zniszczy demokrację?
Choć Donald Trump nadal rządzi Ameryką, stopniowo zmienia ona wiek, rasę, płeć i polityczną orientację.
Totalnie wymiotłam w tym wyścigu – mówi Alexandria Ocasio-Cortez. – Nie wygrałam o włos, to była pełna dominacja. I zamierzam się tym chwalić. 29-latka właśnie została najmłodszą w historii kobietą
San Francisco leży na linii uskoku tektonicznego San Andreas. Ziemia ciągle się tu porusza. Tak jak na trzęsienia ziemi, miasto jest skazane również na rewolucje społeczne.
Sezon polowań na czarnych trwa i nic nie wskazuje na to, by miał się wkrótce skończyć. Ameryka ani myśli zrezygnować ze swojego rasistowskiego dziedzictwa, mimo ogromnego wysiłku jej postępowych mieszkańców.