Listy z cyfrowego roju
O osobliwych skutkach urlopu od mediów społecznościowych
Tego lata spędziłam trzydzieści trzy dni bez mediów społecznościowych. Sam fakt, że uważam to za warte odnotowania, jest znakiem czasów.
Twój dostęp nie jest aktywny. Skorzystaj z oferty i zapewnij sobie dostęp do wszystkich treści.
Tego lata spędziłam trzydzieści trzy dni bez mediów społecznościowych. Sam fakt, że uważam to za warte odnotowania, jest znakiem czasów.
Gdy oceniamy zasadność udostępnienia w sieci wizerunku dziecka, należy postawić właściwe pytanie: nie o to, czy została wyrażona zgoda, ale o to, w jakim celu w ogóle o tę zgodę
Pisanie o mediach może być obarczone zarzutem, że dziennikarze zamiast rzeczywistością zajmują się sobą. Dlatego ustalmy na wstępie: to nie jest tekst o mediach, tylko o demokracji.
Pierwsze oznaki kryzysu na rynku reklamowym skłoniły przedsiębiorstwa cyfrowe do wprowadzenia opłat za swoje usługi. W jakim stopniu się to udało, zobaczymy gdy płacący i niepłacący porównają swoje doświadczenia.
Cyberbezpieczeństwo to nie tylko ochrona danych – to również świadome uczestnictwo w przestrzeni online, w której roi się od psychologicznych pułapek i manipulacji. Jak bardziej świadomie kierować swoim zachowaniem w
W internecie, jak nigdzie indziej, widać dwie twarze kapitalizmu: z jednej strony fantastyczny rozwój, który pozwolił wielu społecznościom, instytucjom i krajom wspiąć się na nowy etap rozwoju gospodarczego, z drugiej – fakt, że rozwój
Warto z wyprzedzeniem zacząć się zastanawiać, jakie zagrożenia może na nas sprowadzić nowy trójwymiarowy internet. Może dzięki temu uda nam się uniknąć części szkód, zminimalizować ryzyko ich wystąpienia, a najlepiej zawczasu skierować
Co metawersum zaoferuje nam, zwykłym użytkownikom internetu? O tym rozmawialiśmy w trakcie grudniowej Premiery Pisma. Obejrzyj transmisję wideo lub posłuchaj podcastu.
Cyfrowe produkty, aplikacje i narzędzia, które kształtują dzisiejszą rzeczywistość, traktują mężczyzn jako domyślny punkt odniesienia. Co musi się zmienić, żeby kobiety nie były wykluczane przez zaniedbanie?
Podczas gdy każdego dnia tysiące ludzi umierają z powodu koronawirusa, firmy z branży technologicznej wykorzystują okazję, by zapewnić sobie jeszcze większą władzę.
Powinniśmy na nowo przemyśleć koncepcję mediów społecznościowych i przestać wierzyć w bajki o ich łączącej sile.
„Poruszaj się szybko i rób bałagan“ to powiedzenie Marka Zuckerberga, na którym wyrosła potęga Facebooka i które jak mantrę powtarza sobie każdy, kto chce coś osiągnąć w Dolinie Krzemowej.
Wolny rynek przegrał z cyfrowymi potentatami, a konsumenci stracili podmiotowość. Do gry muszą wrócić obywatele.
Nadszarpnięte po serii skandali zaufanie do Facebooka stara się odzyskać dawny dyrektor cyberbezpieczeństwa w Radzie Bezpieczeństwa Narodowego USA.
Uwaga i uważność poprzez nakazy krytycznego myślenia oraz pielęgnowania indywidualnej perspektywy mogą okazać się najlepszymi narzędziami w wielkiej wojnie z handlarzami uwagi.
Dzieci i nastolatki od kilku lat coraz rzadziej wychodzą z domów i coraz częściej wpadają w depresję. Co się stało? W społecznym krajobrazie zaszła tylko jedna radykalna zmiana: smartfon na
Dziś na to, jacy jesteśmy, najbardziej wpływa internet zdominowany przez media społecznościowe. Intensywne korzystanie z nich prowadzi do zamknięcia się w ciasnym świecie bezpiecznych idei.
Miliarderzy z Doliny Krzemowej szykują się na koniec świata, do którego sami się przyczyniają.
Czy Mark Zuckerberg zdoła naprawić Facebooka, zanim Facebook zniszczy demokrację?
Korzenie problemów Facebooka tkwią w koncepcji biznesowej, która jest źródłem jego sukcesu. Jedynym rozwiązaniem może okazać się kuracja szokowa w postaci regulacji zewnętrznych.