-
-
Reportaż
Tanzania. Ochrona przyrody szkodzi Masajom
Jak książęta znad Zatoki Perskiej, przemysł safari i organizacje działające na rzecz ochrony przyrody wysiedlają Masajów z ostatnich skrawków ich ojczyzny w Serengeti.
-
Pismo ze świata
Młoda Kenia wychodzi na ulicę
Masowe protesty, które na przełomie czerwca i lipca przetoczyły się przez czterdzieści trzy spośród czterdziestu siedmiu prowincji Kenii (łącznie ze stolicą kraju, Nairobi), badaczka afrykańskich ruchów społecznych Awino Okech nazwała
-
Rzecz gustu
Festiwal Nowe Horyzonty – filmy, których nie możesz przegapić
Niedługo rusza Międzynarodowy Festiwal Filmowy mBank Nowe Horyzonty. My przygotowaliśmy dla Was wybór filmów, które koniecznie musicie zobaczyć. Szczególnie jeśli cenicie sobie tematy poruszane na łamach „Pisma".
-
Reportaż
Tunezja: co zostało z arabskiej wiosny?
Protesty w północnej Afryce i na Półwyspie Arabskim, okrzyknięte arabską wiosną, zaczęły się w Tunezji. Ich zarzewiem było ostentacyjne bogactwo elit rządzących, ubóstwo społeczeństwa i brutalność służb mundurowych. Czy jednak
-
Galeria
W ramach Pisma: (Hakuna Matata), tak się składa, że jesteśmy ludźmi
W ramach Pisma to format, poprzez który chcemy poruszać ważne tematy za pomocą obrazu. Oddajemy więc głos artystom i artystkom, by mogli przemówić w swoim języku: języku sztuki.
-
Czytaj
Narodziny idei Białego Zbawcy. Fragment książki „Afryka to nie państwo”
Kompleks białego zbawcy silnie wspiera pogląd, że Afrykanie nigdy nie mogą sami znaleźć rozwiązania, że są pozbawieni sprawczości oraz że słońce i nadzieja pojawiają się dopiero wtedy, gdy zostały wykołysane
-
Reportaż
Bramy pałacu. Etiopia pod rządami premiera noblisty
Czy premier Etiopii przebudowuje swój kraj, czy rozdziera go na strzępy?
-
-
Reportaż
Bycie biednym w RPA jest bardzo drogie
Minibusy łączą centra wielkich miast Republiki Południowej Afryki z ich dalekimi przedmieściami, spadkiem po apartheidzie. Trzy dekady po jego upadku transport zbiorowy podtrzymuje społeczne i rasowe nierówności.
-
Galeria
W ramach Pisma: Matiere Premiere
W ramach Pisma to format, poprzez który chcemy poruszać ważne tematy za pomocą obrazu. Oddajemy więc głos artystom i artystkom, by mogli przemówić w swoim języku: języku sztuki.
-
Mur nadziei
Wielki Zielony Mur to projekt powstrzymania pustynnienia Sahelu i migracji jego mieszkańców. Czy tę obietnicę, mimo piętrzących się przeszkód, uda się spełnić?
-
Wydmy u progu
Wieś N'Welki na południu Mauretanii jest już po części zasypana przez wydmy. Ruiny domów we wsi N'Welki. Siatka chroniąca plantację drzew na wydmach. ", "_text": "field_60dad33ae88a5" }, "align": "", "mode":
-
Prawa człowieka
Przemytniczki
Ceuta i Melilla to ostatnie enklawy hiszpańskiego kolonializmu w północnej Afryce. Odgrodzone trzema sześciometrowymi płotami i systemem zabezpieczeń, są najsilniej strzeżoną granicą Unii Europejskiej.
-
Portret
Paula Kahumbu i jej medialni wojownicy
Aby przekonać współobywateli, jak ważna jest troska o zagrożone gatunki zwierząt, kenijska ekolożka Paula Kahumbu została gwiazdą telewizji.
-
Prawa człowieka
Woda
Przeciętny mieszkaniec USA zużywa dziennie około 340 litrów wody. Natomiast w regionie Kiwu przeciętna rodzina czerpie wodę z okolicznych źródeł lub po prostu z jeziora czy rzeki. Trzy- lub pięciolitrowe baniaki muszą wystarczyć na pranie,
-
Prawa człowieka
Przesąd
Na początku lutego 2021 roku w Malawi, w dystrykcie Machinga, próbowano porwać dwunastolatkę. Odnaleziono też ciało zamordowanego mężczyzny o imieniu Saidi Dyton. To ostatnie ofiary prześladowań ludzi z albinizmem. Od pięciu lat Ikponwosa Ero, niezależna
-
Prawa człowieka
Skazani
W marcu 2020 roku ugandyjska policja przeprowadziła nalot na schronisko dla bezdomnych lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transpłciowych. Dziewiętnaście osób zostało zatrzymanych i trafiło na pięćdziesiąt dni do aresztu, gdzie poddawano je psychicznym i fizycznym torturom.
-
Reportaż
Skazani na Madagaskar
Do malgaskiego więzienia w oczekiwaniu na proces można trafić na długie lata. Nawet za kradzież szczoteczki do zębów.
-
Reportaż
Gonder. Żydowski niechciany dom w Etiopii
Dla etiopskich Żydów Gonder miał być tylko punktem przesiadkowym w drodze do Izraela. Niektórzy mieli szczęście i spędzili tu miesiące. Inni – długie lata. I wciąż czekają.
-
-
-
Reportaż
Zaid znaczy najdroższa. Senaid - powodzenia
Shabia, shabia! – głosy żołnierzy słychać coraz bliżej. Zaid zakrywa córce oczy, ale Senait zerka przez palce matki. Zapamięta krew na piasku.
-
-
Reportaż
Jądro chciwości
Przy stole nazwy diament się nie używa. Słowa w ogóle się oszczędza, podobnie gesty. Niektórzy myślą, że tu się przyjeżdża i złoto oraz kamienie zgarnia szufelką z ulicy.