Z Pismem u...
Izabela Dłużyk, pani od ptaszków
Dlaczego ptaki? Nikt poza owadami nie odzywa się w przyrodzie tak często. Są dobrem i pięknem. A nie przez przypadek Dostojewski pisał, że „piękno zbawi świat”.
Twój dostęp nie jest aktywny. Skorzystaj z oferty i zapewnij sobie dostęp do wszystkich treści.
Dlaczego ptaki? Nikt poza owadami nie odzywa się w przyrodzie tak często. Są dobrem i pięknem. A nie przez przypadek Dostojewski pisał, że „piękno zbawi świat”.
Malarz, który został artystą komiksowym z przypadku, czy artysta komiksowy, który chciałby być przede wszystkim malarzem? Tadeusz Baranowski najbardziej czuje się samotnym wilkiem. Nonkonformistą w kwestiach formy i treści w
Pacjentów psychiatrycznych zaczął operować z niezgody na bezradność. Przełom, na który czeka profesor Marek Harat, to uznanie operacji psychochirurgicznych za bezpieczne i skuteczne na tyle, że w określonych wskazaniach mogą
Niewykluczone, że już dawno znaleźliśmy dowody na życie pozaziemskie. Nie wiemy tylko, że to one.
Główną rolą sztuki immersyjnej jest sprawienie, by odbiorca odzyskał poczucie sprawczości i przynależności do wspólnoty, nie tkwił w poczuciu bezradności.
Przez lata brakowało postaci, która umiałaby ująć Mariolę Przyjemską w jej totalności. Kuratorzy nie mogli podołać jej intensywnej metodzie. Kiedy ktoś się zbliżał do jej pola, natychmiast odskakiwał. Wykraczała poza
Musimy myśleć nad tym, jakiego systemu gospodarczego chcemy – mówi Thomas Piketty. A jego przepis na zmniejszenie nierówności to decentralizacja, mniej władzy dla rządu, a więcej dla wszystkich, wreszcie uniwersalny dochód podstawowy.
To opowieść o tym, jak polska fizyczka, która od lat zajmowała się smogiem, zrewolucjonizowała nasze myślenie o COVID-19 i wpłynęła na przebieg pandemii na całym świecie.
Wszechświat nieustannie coś mówi, ale jeszcze go nie rozumiemy – ta metafora celnie ilustruje nasz stan wiedzy o wciąż słabo zbadanym zjawisku promieniowania kosmicznego.
Kilka lat temu pytania nastolatków wydawały się przewidywalne: „Czy to normalne, że codziennie mam ochotę na seks?” albo „Co to jest fellatio?”. Dzisiaj często niepokoją. Młodzież chce wiedzieć więcej o technikach seksualnych,
Podzielony kraj potrzebuje uzdrowiciela. Takiego jak Paweł Althamer.
Aktor jest medium dla wspólnoty, zabiera głos w imieniu tych, którzy tego głosu nie dostają, pokazuje to, co ukryte. Taki teatr chcę robić – mówi Anna Smolar, polsko-francuska reżyserka.
Współprowadzi kilka restauracji, ma rubrykę w „Wysokich Obcasach”, wydaje książki, tłumaczy, jak gotować w domu, i przekonuje, że warto. Rozmowa z Agnieszką Kręglicką o kulinarnych modach ostatniego trzydziestolecia.
Jazz z lat 30. może pomóc w budowaniu naszej tożsamości. To jest nasza klasyka, na równi z Chopinem - twierdzi Marcin Masecki.
Jaki kolor ścian lubią pszczoły? Ile miejsca do życia potrzebuje nietoperz? Czy mysz może być współlokatorką nornicy? Wyzwania, z jakimi mierzy się Joyce Hwang, różnią się od zmartwień innych architektów.
Odludne miejsca są szalenie interesujące. Zamieszkują je ci, których pominięto. Nietknięci, zakonserwowani. Tam ciągnie Colina Thubrona, znanego brytyjskiego podróżnika i pisarza.
Mam dokładnie godzinę. Tyle wykupiłem. Za dwieście złotych. To standardowa godzinowa stawka wróżki Anety Kowal.
Czy Timothy Snyder to wciąż jeden z czołowych badaczy europejskich totalitaryzmów, czy uwikłany w polityczny konflikt ideolog?
Możesz mieć codziennie nowy romans, twierdzi Zadie Smith, literackie bożyszcze, jeśli tylko pójdziesz do biblioteki.
O prawach roślin i ich emocjach, o tym, czy lasy pierwotne jeszcze istnieją, o grabieżczej gospodarce ludzkiej oraz o lesie, który świetnie sobie radzi bez człowieka i jego zarządzania rozmawiamy
Z „Pismem” u światowej sławy genetyka i biotechnologa. George Church opowiada nam o prawach maszyn, przewagach inteligencji naturalnej nad sztuczną, granicach zmian w ludzkim genomie i o mamucie włochatym, który