Reportaż
Nie jestem twoim Jemeńczykiem
„Dlaczego nie wyjedziecie do bogatych państw Półwyspu Arabskiego?”. To pytanie, które uchodźcy z Bliskiego Wschodu słyszą często.
Twój dostęp nie jest aktywny. Skorzystaj z oferty i zapewnij sobie dostęp do wszystkich treści.
„Dlaczego nie wyjedziecie do bogatych państw Półwyspu Arabskiego?”. To pytanie, które uchodźcy z Bliskiego Wschodu słyszą często.
Szefowa rządu Włoch Giorgia Meloni umiejętnie łączy grę na obawach włoskiego społeczeństwa przed nieuregulowaną migracją z argumentacją odwołującą się do racji humanitarnych.
Przyjechały kilka tygodni temu, pod koniec zimy. Stały we cztery w małym, kwadratowym przedpokoju i patrzyły po sobie niepewnie.
Jeśli jesteśmy z dzieckiem poza domem najlepiejznaleźć restaurację z przewijakiem (terazwiele restauracji ma już w toaletachcałkiem porządne przewijaki) jeśliw pobliżu nie ma restauracji anistacji benzynowej (tam także znajdziemyprzewijak, choć często
Dzielenie kryzysów na gorsze i lepsze – takie, które w danym momencie zasługują na pomoc humanitarną, i takie, w których można jej zaniechać – jest szalenie krótkowzroczne.
Większości czytelników nazwa Diego Garcia zapewne niewiele mówi. Mnie do niedawna też.
Traktuję swoją pracę rzetelnie i staram się być w tym, jak maluję, uczciwy wobec tego, co maluję. Nie wierzę w sztukę, która jest wyciąganiem królika z kapelusza: że dzieje się jakaś alchemia i pstryk, oto
Uchodzenie. Miniatura Artura Blusiewicza.
Nie ma nic dobrego w wojnie – powiedziała kiedyś Ola. – Konflikt w Syrii zmusił nas do zmiany, nie wybrałyśmy jej. Ale teraz nie ma już drogi powrotnej.
Ma wprawę w ukrywaniu się. W szybkim myciu. Wietrzeniu naszego zapachu, zacieraniu śladów. Dlatego wychodzi swobodny. Nigdy z pochyloną głową...
Kontynuacja dotychczasowego modelu koegzystencji z cudzoziemcami, zredukowanego do relacji rynkowych, to prosty przepis na społeczną katastrofę, droga prowadząca do konfliktów, gettoizacji i tworzenia całych grup obywateli drugiej kategorii.
Trzeba wsłuchać się w potrzeby innych, ale też zadbać o własny dobrostan. Gagik Grigoryan opowiada Katarzynie Kazimierowskiej, jak mądrze pomagać.
Tłum po obu stronach granicy gęstniał z godziny na godzinę. A to dopiero początek.
Jakie są najważniejsze przyczyny obecnego kryzysu uchodźczego? Dlaczego polityka migracyjna jest tak palącą kwestią? Czym się różni uchodźca od emigranta? W jaki sposób kryzys migracyjny staje się narzędziem walki politycznej?
Sameh i Ali uciekli z ogarniętego wojną domową Jemenu. Podobnie jak setki innych osób, usiłują dostać się do Unii Europejskiej w poszukiwaniu bezpieczeństwa i stabilności. W Polsce tego nie znajdują.
Mały chłopiec ratuje siostrę z niebezpieczeństwa. Gwiazdy Marvela nagrywają filmik specjalnie dla niego. Dzieciak nie może uwierzyć własnemu szczęściu. Problem na granicy wciąż występuje.
Kto zyskuje na budowie antyimigranckiej twierdzy? Jak pogodzić skuteczną kontrolę granic z zasadami humanitaryzmu? Kto pojawi się przy polskiej granicy za rok, dwa, a kto będzie szukał u nas schronienia
Usnarz stał się symbolem zabronionej prawem międzynarodowym procedury tak zwanych pushbacków – wypychania ludzi przez granice Unii tak, by uniemożliwić im rozpoczęcie procedury azylowej. Ci, którym uda się przejść, błąkają
Po miesiącach w obozach i zakładach karnych, bezdomność to dla uchodźców kolejny krok w niekończącej się drodze do normalności. COVID-19 tylko jeszcze tę i tak niełatwą drogę utrudnił.
Zamożni stambulczycy przenoszą się do nowoczesnych apartamentowców z dala od ciasnego historycznego centrum. Korzystają z tego ludzie pochodzący z dziesiątek krajów, którzy przybyli tu w poszukiwaniu lepszego życia albo uciekając przed wojną.
Kebab w Polsce to najpopularniejszy rodzaj fast foodu. W 2010 roku wartość kebabowego rynku przekroczyła 2,5 miliarda złotych.
Terespolska ruletka wciąż się kręci. Są tacy, którzy przekroczą granicę przy pierwszej próbie, inni będą próbowali kilkadziesiąt razy. Dlaczego? To mimo procedur pozostaje zagadką.
„Za każdym razem, kiedy jadę do ośrodka, ma to sens”.
Każdego roku tysiące osób ubiega się o status uchodźcy ze wzgledu na prześladowania z powodu orientacji psychoseksualnej.
Unia Europejska nie rozwiązała problemu migracji. Odsunęła go od swoich granic, skazując uchodźców na cierpienie w Libii.
Alternatywa dla Niemiec (AfD) stawia w polityce na prowokacje i łamanie tabu. Pojawienie się tej partii zmieniło oblicze niemieckiej debaty. Media i tradycyjne ugrupowania nie wiedzą, jak reagować.
Trzy lata temu Jarosław Kaczyński mówił na wiecu, że pasożyty i pierwotniaki w organizmach migrantów mogą zagrozić rdzennym Europejczykom, a węgierska straż graniczna szczuła psami uchodźców z Bliskiego Wschodu, Afryki