Reportaż
Czego można dowiedzieć się, badając szczątki sprzed wieków?
Stare groby – badane za pomocą współczesnych technologii – mówią nam zupełnie nowe rzeczy o naszej przeszłości.
Twój dostęp nie jest aktywny. Skorzystaj z oferty i zapewnij sobie dostęp do wszystkich treści.
Stare groby – badane za pomocą współczesnych technologii – mówią nam zupełnie nowe rzeczy o naszej przeszłości.
Charczenie mopsów i buldogów francuskich z bliska słychać wyraźnie. Na moim osiedlu znam ich kilka. Opiekunowie przekonują, że to normalne, po prostu urok rasy. Charczą, bo się denerwują, ekscytują, bo
Niewykluczone, że już dawno znaleźliśmy dowody na życie pozaziemskie. Nie wiemy tylko, że to one.
Gdy dorośli widzą w młodym człowieku potencjał, zwiększają jego samoocenę, dają mu poczucie sprawczości, i przekonanie, że wie, jak się samodzielnie rozwijać. To najważniejsza rzecz, której dzieci zdolne potrzebują.
Co mamy na myśli, nazywając kogoś utalentowanym?
Mentorzy bez kompleksów, za to z pasją, uczenie się od lepszych i mierzenie wysoko – to sprawia, że impreza informatyków nie jest już smutną posiadówką czterech gości przy stoliku z ceratą.
Marzenia o długowieczności nie są charakterystyczne dla współczesności, ale bez wątpienia dysponujemy dziś nieporównywalnie większym niż kiedykolwiek zestawem narzędzi, by ziszczać je w coraz szybszym tempie.
Badania wskazują na niewyjaśnione korzyści dla zdrowia płynące z jedzenia lodów. Naukowcy i naukowczynie nie bardzo chcą o tym mówić.
– Ja nie szukam bohaterów. Szukam ludzi. Celem naszych badań jest przywrócenie tożsamości i oddanie właściwych ciał ofiarom – mówi profesor Andrzej Ossowski, kierownik Polskiej Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów –
Gdzie jesteśmy w walce z nowotworami? Jakie mamy perspektywy na przyszłość? Czy możliwe jest, aby – jak wróżą niektórzy – nowotwór stał się chorobą przewlekłą, a nie wyrokiem?
Co roku miliony serc odmawiają posłuszeństwa. Joshua Rothman sprawdza, czy żywy narząd da się zastąpić maszyną.
Profesorka Magdalena Żernicka-Goetz zmienia nasze spojrzenie na to, co się dzieje z ludzkimi komórkami chwilę po zapłodnieniu i dlaczego zarodek tak często obumiera. Rewolucjonizuje embriologię i biologię molekularną, łamiąc obowiązujący dogmat i przesuwając granice
W jaki sposób antropologia i historia ludzkiej ewolucji pomagają nam lepiej zrozumieć świat, w którym obecnie żyjemy? Jak to możliwe, że historia ewolucji cały czas jest uzupełniana o nowe ustalenia
Co czyni nas ludźmi? Na którym etapie ewolucji wyrwaliśmy się z królestwa zwierząt? I czy aby na pewno nam się to udało? Przedpremierowy fragment książki „My, człowiekowate” Franka Westermana.
Wszechświat nieustannie coś mówi, ale jeszcze go nie rozumiemy – ta metafora celnie ilustruje nasz stan wiedzy o wciąż słabo zbadanym zjawisku promieniowania kosmicznego.
Czy moje ucho zapomniało słyszeć, czy jest to mechanizm obronny w reakcji na niechciane dźwięki? A może chciało mnie wyizolować z huku, wytłumić go?
Dlaczego, kiedy jest mi źle, zwracam się ku poezji? W kolejnym odcinku podcastu postanowiłam poszukać odpowiedzi w świecie nauki.
Kobieta żołnierka, kobieta wojowniczka to figura, która rzuca wyzwanie patriarchatowi w jego najbardziej zastałych fundamentach.
Potrzebujemy wspólnej wizji zdalnej sfery publicznej i norm, na których powinna być ufundowana. Ten kryzys to szansa, nie ma lepszego momentu niż teraz.
Nie chcę być nauczycielką! Chcę pracować w aptece i studiować.
Walka z suszą powinna polegać na jak najdłuższym zatrzymywaniu wody w krajobrazie. Ona ma się przez glebę przesączać, a nie migiem płynąć do morza. Rozmowa z dr Aleksandrą Kardaś.
Plany załogowego podboju Układu Słonecznego nabierają rumieńców, ale zanim wrócimy na Księżyc czy wylądujemy na Marsie, musimy rozwiązać wiele problemów. Niekoniecznie technicznych.
W poszukiwaniu początków Układu Słonecznego na krańcu Ziemi.
Z „Pismem” u światowej sławy genetyka i biotechnologa. George Church opowiada nam o prawach maszyn, przewagach inteligencji naturalnej nad sztuczną, granicach zmian w ludzkim genomie i o mamucie włochatym, który