Rozmowa
Monika Strzępka. Rój i jego królowa
Uczciwość artystyczna wymaga, by to, co dajemy publiczności, było fair trade. Na bilecie do teatru powinno być napisane: „Ten spektakl powstał bez naruszania godności ludzkiej, bez przemocy”.
Twój dostęp nie jest aktywny. Skorzystaj z oferty i zapewnij sobie dostęp do wszystkich treści.
Uczciwość artystyczna wymaga, by to, co dajemy publiczności, było fair trade. Na bilecie do teatru powinno być napisane: „Ten spektakl powstał bez naruszania godności ludzkiej, bez przemocy”.
Do lutego 2022 roku mogło się wydawać, że najgorsze już za nami. Niestety, te płonne nadzieje rozwiały fale uderzeniowe rosyjskich pocisków spadających na ukraińskie miasta. Jaka więc będzie przyszłość? Co
To opowieść o tym, jak polska fizyczka, która od lat zajmowała się smogiem, zrewolucjonizowała nasze myślenie o COVID-19 i wpłynęła na przebieg pandemii na całym świecie.
Czym jest jakość snu? Co to znaczy dobry sen? Czy potrafimy się jeszcze wysypiać? Psycholożka kliniczna Małgorzata Fornal-Pawłowska opowiada Katarzynie Kazimierowskiej jak, mimo coraz większego lęku i stresu, możemy odzyskać
To, czy poradzimy sobie z niepewną pandemiczną rzeczywistością zależy od strategii, którą każdy z nas indywidualnie realizuje. Mogą być one adaptacyjne lub dezadaptacyjne. Te pierwsze pomagają przetrwać w sposób, który
Napisz do mnie, tak jak się mówi czasem do księżyca. Raz w miesiącu wybiorę list, na który odpowiedź może przydać się nam wszystkim. Nie musi być poważny, nie musi być
Zaczęliśmy od zmiany klimatu szkoły, żeby było ciepło, czysto, estetycznie, żeby dziecko mogło przyjść, odrobić lekcje, żeby było najedzone i żeby dostało uśmiech od dorosłych. To są proste rzeczy, ale
Opowieści, które będziesz powtarzać, zostaną ubarwione przez twoje doświadczenia – a także doświadczenia osób z twojego otoczenia.
W cyklu „Nie wszystko stracone” przypominamy o tym, że na świecie wciąż dzieją się też piękne, dobre rzeczy.
Chciałabyś lub chciałbyś doczytać, dosłuchać bądź dooglądać coś à propos przewodniego tematu ostatniego numeru? Przedstawiamy autorskie sugestie dla nienasyconych po lekturze, ciekawych świata i lubiących drążyć głębiej.
Okładka wrześniowego numeru „Pisma” autorstwa Tomasza Pieńczaka zatytułowana „Podstawa piramidy”.
Po miesiącach w obozach i zakładach karnych, bezdomność to dla uchodźców kolejny krok w niekończącej się drodze do normalności. COVID-19 tylko jeszcze tę i tak niełatwą drogę utrudnił.
W dzisiejszym odcinku podcastu sprawdzam, jak pandemia wpłynęła na twórczość poetek i poetów, tych z Polski, jak i tych za granicą.
Gdy to się skończy, odwiedzę bibliotekę materiałów w londyńskim Institute of Making...
Pora wracać, pora uwierzyć, że to już koniec albo chociaż dłuższa przerwa, czas wyciągnąć wnioski...
Pewnie, można przedstawiać nudę w złym świetle, ale ja będę przypominać o tym, że taka przerwa w aktywności poznawczej może sprzyjać pewnym zmianom, nie u wszystkich, nie zawsze, ale bywa
Pacjeci trafiają do nas w strasznym stanie. Pytam: „Od kiedy pani duszno?” – „Od czterech dni”. – „To czemu pani nie przyszła wcześniej? ” – „Bo bałam się covidu” –
Brak mi słów. „Brak mi słów” to zazwyczaj rozbieg. Nie do wiary, to już przekracza wszelkie granice, brak słów – a potem westchnienie lub wielokropek, sekunda ciszy – i proszę! Słowa jakoś się
Ronienie łez nad światem, który odchodzi, jest potrzebne, bo trzeba żałobę przejść, ale może bez przesady. Nie ma co zbyt długo płakać. Z Andrzejem Lederem rozmawia Justyna Dąbrowska.
Popularny wykładowca programowania z Harvardu stworzył imperium zdalnego nauczania. Na długo przed pandemią.
Mam nadzieję, że kiedyś na moje „Rozładuj zmywarkę” powiesz: „Nie mam czasu”. Albo chociaż „zaraz”.
Nadzieje na rozpoczęcie wszystkiego od nowa na sprawiedliwych zasadach. Wieszczenie, że epidemia stanie się przyczynkiem do zmniejszenia nierówności: do redystrybucji dóbr i wprowadzenia bezwarunkowego dochodu podstawowego. Czy ktoś to jeszcze
Chciałabyś lub chciałbyś doczytać, dosłuchać bądź dooglądać coś à propos przewodniego tematu ostatniego numeru? Przedstawiamy autorskie sugestie dla nienasyconych po lekturze, ciekawych świata i lubiących drążyć głębiej.
W marcu 2020 roku ugandyjska policja przeprowadziła nalot na schronisko dla bezdomnych lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transpłciowych. Dziewiętnaście osób zostało zatrzymanych i trafiło na pięćdziesiąt dni do aresztu, gdzie poddawano je psychicznym i fizycznym torturom.
Potrzebujemy nowej opowieści: o seksie i o nas – mówi Marta Niedźwiecka w rozmowie z cyklu "Strategie Przetrwania", autorstwa Katarzyny Kazimierowskiej.
Dlaczego, kiedy jest mi źle, zwracam się ku poezji? W kolejnym odcinku podcastu postanowiłam poszukać odpowiedzi w świecie nauki.
Czy nie jest tak, że realna troska – a zatem uważność na cudze cierpienie i pomoc w cierpieniu, drobiazgowa, cierpliwa i niepodporządkowana żadnej pragmatyce – możliwa jest wyłącznie wtedy, gdy
Po karierze opartej na strategii stopniowego postępu Joe Biden obiecuje prezydenturę głębokich przemian. Nadchodzące miesiące pokażą, czy jego kampania jest w stanie zjednoczyć podzieloną Partię Demokratyczną oraz kraj nękany licznymi
Likwidacja dotacji oświatowej dla szkół niepublicznych nie sprawi, że system radykalnie się zmieni. Nierówności społeczne nie znikną jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Ale byłby to ważny symbol opowiedzenia się za
Inne jezdnie są możliwe i obecny kryzys świetnie to pokazał. Nie robiąc jednak nic, zamienimy ten uliczny potencjał w rząd ślepych uliczek.
Jestem licealistą, który e-learningu doświadczył na własnej skórze. I wraz ze swoimi rówieśnikami uważam, że najwyższa pora opowiedzieć o tym własnymi słowami.
A ty znowu grasz?
Podczas gdy każdego dnia tysiące ludzi umierają z powodu koronawirusa, firmy z branży technologicznej wykorzystują okazję, by zapewnić sobie jeszcze większą władzę.
Najpierw z neoliberalnego deszczu wpadliśmy pod prawicową rynnę, potem zalała nas fala pandemii. Wiele wskazuje na to, że globalna choroba na kapitalizm dotarła do punktu, z którego nie ma powrotu.
Wywołany pandemią koronawirusa kryzys ekonomiczny stawia światowych decydentów przed pytaniem, co dalej. Jedną z najgorszych odpowiedzi będzie chęć powrotu do status quo.
Powstanie tego, co rozumiemy jako ideę Zachodu, wcale nie było niczym oczywistym, naturalnym ani nieuniknionym. Czy uda nam się powstrzymać kulturowy backlash i uratować to, co jeszcze z niego zostało?
Chciałabyś lub chciałbyś doczytać, dosłuchać bądź dooglądać coś à propos przewodniego tematu ostatniego numeru? Przedstawiamy autorskie sugestie dla nienasyconych po lekturze, ciekawych świata i lubiących drążyć głębiej.
O co chodzi?
Napisz do mnie, tak jak się mówi czasem do księżyca. Dwa razy w miesiącu wybiorę list lub listy, na które odpowiedź może przydać się nam wszystkim. Nie muszą być poważne,
"Trzeba się pogodzić z tym, że w naszym rozbuchanym przez kapitalizm świecie dobrze już było. Teraz musimy zaakceptować nową sytuację" - radzi Piotr Czuryłło w pierwszej odsłonie nowego cyklu Katarzyny
Pandemia spotęgowała nierówności, ale wydobyła też z cienia tych, którzy dotąd pozostawali niewidzialni. Dzięki niej Francuzi zrozumieli, ile zawdzięczają prekariuszom z przedmieść.
Czytałeś o ludziach?
Okładka pierwszego wydania specjalnego „Pisma” na lato 2020 autorstwa Jagny Wróblewskiej zatytułowana „Plaża 2020”.
Świat objęty pandemią ulega stopniowemu „odmrażaniu” i choć odwołano wiele wydarzeń, to część z nich przeniosła się do sieci. A ponieważ wsparcie dla kultury jest teraz ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej,
Balkony to cały świat. Ludzie wyleźli na nie w gaciach, wałkach na głowie i starych tiszertach. Coś tam niby gmerają w uschniętych badylach, ale tak naprawdę tylko filują na boki w poszukiwaniu innych żywych. Żeby sobie popatrzeć.
Piszą, że...
To wschód czy zachód?
Koniec świata wydarzył się już tyle razy, ile zniknęło społeczeństw i cywilizacji. Każde takie zdarzenie było jednak początkiem czegoś nowego. Obietnicą wielkiej zmiany. My też stoimy przed takim wyzwaniem.
Wskutek pandemii koronawirusa wiele par z dziećmi cofnie się do lat 50. XX wieku. Na całym świecie cichą ofiarą obecnego kryzysu będzie niezależność kobiet.
W czasie powszechnej samoizolacji łatwo dostrzec, że kwintesencja polityki nie zmieniła się od czasów Thomasa Hobbesa: jedni ludzie mówią drugim, co mogą, a czego nie mogą robić.
Pewnego dnia w kwietniu pojechaliśmy po zapas pierogów. To była nasza rocznica ślubu. Dziewiętnasta czy może dwudziesta pierwsza.
Wsparcie nadeszło z najmniej oczekiwanej strony.
Chciałabyś lub chciałbyś doczytać, dosłuchać bądź dooglądać coś à propos przewodniego tematu ostatniego numeru? Przedstawiamy autorskie sugestie dla nienasyconych po lekturze, ciekawych świata i lubiących drążyć głębiej.
Czy sztuczna inteligencja i nowe technologie pomogą nam walczyć z pandemią w przyszłości? Jaką cenę przyjdzie nam za to zapłacić? Posłuchajcie siódmego odcinka podcastu "Jak naprawić przyszłość?"