Portret
Samotność Jodie Foster
Jest gwiazdą od dziecka, ale przez całe dekady chroniła swoją prywatność. Jej typowa rola to samotna wilczyca pod presją. I nawet jeśli w ostatnich latach zdecydowała się bardziej odsłonić, zrobiła to, jak
Twój dostęp nie jest aktywny. Skorzystaj z oferty i zapewnij sobie dostęp do wszystkich treści.
Jest gwiazdą od dziecka, ale przez całe dekady chroniła swoją prywatność. Jej typowa rola to samotna wilczyca pod presją. I nawet jeśli w ostatnich latach zdecydowała się bardziej odsłonić, zrobiła to, jak
Geoffrey Hinton przez całe życie uczył komputery uczenia się. Dziś boi się, że sztuczne mózgi są lepsze od naszych.
Nigdy by nie zrobił czystego tła. Na żadnym plakacie nie było nic idealnie czystego. Czasami jeszcze specjalnie kawą czy herbatą zachlapał. Po prostu miał niechęć do sterylności w sztuce.
„Nie interesuje mnie – mówił Mark Rothko – kolor. To światło jest tym, za czym podążam”.
Aktor – a obecnie powieściopisarz – rozważa, jak znalazł się tu, gdzie jest, i jakie inne życia mógłby przeżyć.
Naukowczyni z Teksasu uczy Amerykę wrażliwości, odwagi, wstydu i empatii.
Dla człowieka z głębi lądu to zawsze atrakcja – wybrać się tam, gdzie nie da się dojść ani dojechać.
„Jestem kobietą, jestem matką, jestem Włoszką, jestem chrześcijanką!” – wołała w 2019 roku na wiecu w Rzymie posłanka niewielkiej partii opozycyjnej. Trzy lata później stanęła na czele rządu.
Jak wygląda życie Terminatora, któremu stuknęło siedemdziesiąt pięć lat? Niewiele brakowało, a zostałbym ofiarą Arnolda Schwarzeneggera.
O życiu z fotografią i przez fotografię, pracy dla „Przekroju” i najlepszych polskich teatrów, o portretowaniu innych i samego siebie z Wojciechem Plewińskim rozmawia Monika Szewczyk-Wittek.
Pierwsza dama Ukrainy, Ołena Zełenska, o tym, co to znaczy być celem numer dwa Putina: „Kiedy widzisz zbrodnie, jakich się dopuścili, myślisz, że może naprawdę są zdolni do wszystkiego”.
W Peru o fotel prezydencki od 2011 roku walczy Keiko Fujimori, córka dyktatora Alberta Fujimoriego. Do tej pory zawsze zajmowała drugie miejsce, w 2016 i 2021 roku przegrywając wybory o włos. Jak to możliwe, że osiągnęła tak
Imieniem Mafaldy nazwano ulice, skwery i parki, sklepy i dzieci, satelitę kosmicznego, a także feministyczny program telewizyjny we Włoszech. Mafalda wciąż jest dla różnych grup symbolem wszystkich możliwych ideologii i poglądów.
Popularny wykładowca programowania z Harvardu stworzył imperium zdalnego nauczania. Na długo przed pandemią.
Po karierze opartej na strategii stopniowego postępu Joe Biden obiecuje prezydenturę głębokich przemian. Nadchodzące miesiące pokażą, czy jego kampania jest w stanie zjednoczyć podzieloną Partię Demokratyczną oraz kraj nękany licznymi
Po pięćdziesięciu latach od pierwszego aresztowania Jane Fonda znów została zatrzymana przez policję za udział w proteście. Tym razem osiemdziesięciotrzyletnia gwiazda chce zmusić rząd do przeciwdziałania zmianom klimatu.
Stosując brutalną retorykę i pogłębiając podziały religijne, Modi przejął niemal nieograniczoną władzę w Indiach.
Jest najbardziej uwielbianym człowiekiem w Wielkiej Brytanii, ma dziewięćdziesiąt cztery lata i status globalnej supergwiazdy. W swoich filmach długo nie zabierał głosu w dyskusji o wpływie człowieka na losy planety. Teraz bije na alarm – czy aby
Jak założyciel i szef Amazona widzi przyszłość swojego imperium? I co to oznacza dla nas?
Neri Oxman tworzy na styku technologii, natury, architektury, dizajnu, biologii, ekologii i kultury. W swojej pracy rozwiązuje problemy, które jeszcze nie istnieją.
To była kampania hashtagów, happeningów i inscenizacji. Dzięki takiemu ustawieniu rywalizacji polityczny amator Zełenski okazał się jedynym zawodowcem w peletonie.
„Coś dziwnego dzieje się w internecie” – pisali komentatorzy, kiedy australijski muzyk wyszedł ze swoją żałobą do ludzi.
Dla swoich fanów Carole Cadwalladr jest ikoną. Ale dla przeciwników, niejednokrotnie uciekających się do seksistowskich i ageistowskich obelg, by zdyskredytować jej pracę, jest autorką teorii spiskowych.
Nowy prezydent Litwy wygrał wybory hasłem otwartości, dialogu i współpracy. Nikt nie wie, jak Gitanas Nausėda zachowa się w razie kryzysu.
W systematycznym osłabianiu szkolnictwa węgierskiemu premierowi stanęła na drodze jedna instytucja: budapesztański uniwersytet założony przez George’a Sorosa.
Nowo wybrany autorytarny przywódca Brazylii inspiruje się praktykami Trumpa. Sylwetka Jaira Bolsonaro.
W życiu nie ma przypadków. Tak było z Zuzaną Čaputovą, którą 30 marca Słowacy wybrali na pierwszą w historii swego kraju prezydentkę.
Po najgorszym ataku terrorystycznym w dziejach Nowej Zelandii premierka Jacinda Ardern opowiada o jego następstwach, o znalezieniu się na świeczniku i o tym, jak kraj dochodzi do siebie.
Pewnego dnia piętnastoletnia Greta Thunberg nie poszła do szkoły, usiadła przed szwedzkim parlamentem i niechcący zapoczątkowała globalny ruch.
Nie było tygodnia, żeby nie lądował u dyrektora szkoły na dywaniku. W 2017 roku „Forbes” zaliczył go do grona najbardziej wpływowych Polaków przed trzydziestką. Dziś Wojciech Zaremba kieruje badaniami nad
Lejtmotyw w życiorysie Piotra Rachwalskiego? Kontestacja systemu. Nawet ze stołka prezesa Kolei Dolnośląskich.
Jakim sposobem wulgarny Brytyjczyk, który „rozumie amerykańską politykę piąte przez dziesiąte”, stał się uwielbianym komikiem telewizyjnym po drugiej stronie Atlantyku? Sylwetka Johna Olivera.
Meksykańscy wyborcy mają dość korupcji i dość Donalda Trumpa. Wykorzystał to zuchwały lewicujący polityk Andrés Manuel López Obrador.
Pomagam przejść przez most setkom kobiet, które mają takie matki jak ja. Które przez całe życie się dławią.
Czy Mark Zuckerberg zdoła naprawić Facebooka, zanim Facebook zniszczy demokrację?
Mogą ci zabrać wszystko, cały twój majątek, ale tego, co masz w sobie, nikt ci nie zabierze. To twoja jedyna broń, gdy idziesz w nieznane.
Na Bliskim Wschodzie od dekad nie było przywódcy, który budziłby takie nadzieje. Saudyjski następca tronu, książę Muhammad Ibn Salman Ibn Suʼud, ma przygotować kraj na czasy bez ropy, zakończyć konflikt
Co łączy obecny neopopulistyczny rząd Giuseppe Conte z poprzednimi? Jeden element, od ćwierć wieku obecny na arenie politycznej Włoch – Silvio Berlusconi.
Kolejni prezydenci opuszczają gabinet, przychodzą nowi, a złote dziecko Bułgarii wciąż trwa na stanowisku. Zanim Bojko Borisow został politykiem roku, dwukrotnie wybrano go mężczyzną roku.
Opowieść polifoniczna o współczesnej Albanii, z Edim Ramą jako mistrzem ceremonii, z jedenastu scen i jednej panoramy złożona.
Zaraz po objęciu władzy Emmanuel Macron udał się do Niemiec, gdzie kanclerz Merkel przyjęła go cytatem z Hessego: „Każdy początek niesie za sobą pewną magię”. Prezydent Francji nie ustaje w
Dwadzieścia lat temu hołubiona „darling” dziś jest wyklinana. Dlaczego? Bo Roy w swoich tekstach kreśli brutalny, ale boleśnie prawdziwy obraz Indii.
Prezydent Wenezueli, Nicolas Maduro przechytrzył swych rywali, ale czy zdoła przetrwać szalejący kryzys gospodarczy?
Czy miesiąc miodowy Justina Trudeau się skończył? Wbrew ekscytacji światowych mediów w Kanadzie nigdy go nie było. Choć na weselu z radości upiło się pół Europy, mało kto zauważył, że
Po kilku tragicznych miesiącach Sadiq Khan, pierwszy burmistrz Londynu wyznający islam, próbuje chronić przyszłość swego miasta.
Rok po przegranych wyborach Hillary Clinton gniewnie patrzy w przeszłość i opowiada o Trumpie, zmowie i potędze seksizmu.