Esej
Kreml, korupcja i spiski przejmują Słowację
Premiera Roberta Ficę nie zaprowadziła do Moskwy sympatia do Władimira Putina, ale cynizm polityczny i autodestrukcyjna polaryzacja społeczeństwa słowackiego.
Twój dostęp nie jest aktywny. Skorzystaj z oferty i zapewnij sobie dostęp do wszystkich treści.
Premiera Roberta Ficę nie zaprowadziła do Moskwy sympatia do Władimira Putina, ale cynizm polityczny i autodestrukcyjna polaryzacja społeczeństwa słowackiego.
Ormianie to naród wędrujący, wciąż dzielony, cyklicznie tracący i odzyskujący własne państwo. We wrześniu 2023 roku opuścili Republikę Górskiego Karabachu, która wkrótce przestała istnieć. Koniec tego konfliktu nie oznaczał jednak
Od ataku Hamasu 7 października 2023 roku co najmniej 10 tysięcy Palestyńczyków zostało zatrzymanych w areszcie administracyjnym. To najwięcej od początku izraelskiej okupacji Zachodniego Brzegu w 1967 roku. Nieliczni wiedzą,
„Dlaczego nie wyjedziecie do bogatych państw Półwyspu Arabskiego?”. To pytanie, które uchodźcy z Bliskiego Wschodu słyszą często.
Często zapominamy, że wojna to nie tylko front. Trzech młodych mężczyzn mieszkających w Kijowie odpowiada o tym, jak wygląda życie, gdy wojna przychodzi po ciebie.
Kończy się era politycznej stabilności naszego zachodniego sąsiada, a tym samym – era przewidywalności głównego mocarstwa w Europie. Przyczyny są na tyle poważne, że już nie tylko przy berlińskim, ale też przy
Koalicja centrum z prawicą, a może i z częścią lewicy? Czy jednak rząd techniczny? Kiedy trzymacie ten numer w rękach, właśnie powstaje nowy rząd, który będzie decydować o kształcie Francji
Jak książęta znad Zatoki Perskiej, przemysł safari i organizacje działające na rzecz ochrony przyrody wysiedlają Masajów z ostatnich skrawków ich ojczyzny w Serengeti.
Protesty w północnej Afryce i na Półwyspie Arabskim, okrzyknięte arabską wiosną, zaczęły się w Tunezji. Ich zarzewiem było ostentacyjne bogactwo elit rządzących, ubóstwo społeczeństwa i brutalność służb mundurowych. Czy jednak
Pokonałam ponad jedenaście tysięcy kilometrów, jeżdżąc autobusami po Stanach Zjednoczonych. Chciałam zobaczyć, dokąd podróżują bezrobotni Amerykanie, którzy swój dobytek przewożą w workach.
Gdy po wybuchu wojny Izraela z Hamasem wracam do zebranego późną wiosną materiału o podziałach politycznych w Izraelu, jestem już w nowej rzeczywistości. Tekst nie pasuje do otaczających mnie realiów. Zdecydowałyśmy
Czy premier Etiopii przebudowuje swój kraj, czy rozdziera go na strzępy?
Od dwóch lat Ukraina stawia czoła pełnoskalowej inwazji rosyjskiej, od dziesięciu – toczy wojnę na części swego terytorium. Stawką w tym konflikcie jest przetrwanie państwa i narodu. Mimo to ukraińskie
Zależy mi na tym, aby kobiety zrozumiały, że obrzezanie to przemoc fizyczna, psychiczna i seksualna. Gdy jest wykonywane przez lekarza, ma charakter przemocy medycznej. I niesie ze sobą wiele traum.
Minibusy łączą centra wielkich miast Republiki Południowej Afryki z ich dalekimi przedmieściami, spadkiem po apartheidzie. Trzy dekady po jego upadku transport zbiorowy podtrzymuje społeczne i rasowe nierówności.
Zwykle dyktaturę na pewien czas zastępuje chaos. W Iraku chaos okazał się zjawiskiem trwałym, wręcz ustrojowym. Dorasta w nim pierwsze pokolenie, dla którego Saddam Husajn jest tylko abstrakcyjną postacią z
Bez wojen, ale z terroryzmem. Świecka, ale usiana meczetami. Balansująca między kryzysami a latami prosperity. Sto lat temu na gruzach Imperium Osmańskiego powstała Republika Turcji. Jej prezydentem właśnie po raz
W 2020 roku z Kalifornii wyprowadziło się 275 tysięcy ludzi, rok później – 360 tysięcy. Ten amerykański stan powoli przestaje być miejscem do życia.
Czy obecność turystów jest zawsze ekonomicznie uzasadniona? Czy może powinno się chronić przed turystyką niektóre miejsca i społeczności? I kto powinien o tym decydować?
W folderach biur podróży Ushuaię przedstawia się jako śnieżny kurort na końcu świata oraz bazę wypadową na Antarktydę. Mało kto z turystów zauważa, że przemoc w Ushuai dzieje się „po cichu i
Jedno drzewo awokado zużywa dziennie więcej wody niż Chilijczyk żyjący w regionie dotkniętym suszą. Zmiany klimatyczne wraz z neoliberalnym modelem rozwoju gospodarczego stopniowo wykańczają kraj, który za czasów dyktatury Pinocheta sprywatyzował dosłownie
Kiedy dochodzi do przestępstwa, to nie oprawca pozostaje z problemem, a cała jego rodzina – i to ona musi znaleźć środki na zapłatę. Takie jest prawo Wayuu.
Na pytanie o morderstwo Dżamala Chaszukdżiego Muhammad ibn Salman odpowiedział: „Gdybyśmy zabijali publicystów, którzy nas krytykują, Chaszukdżi nie znalazłby się nawet w pierwszym tysiącu nazwisk na naszej liście”.
Kto i w jaki sposób rywalizuje dziś o przywództwo nad światem? Posłuchajcie podcastu z cyklu Premiera Pisma.
W Peru o fotel prezydencki od 2011 roku walczy Keiko Fujimori, córka dyktatora Alberta Fujimoriego. Do tej pory zawsze zajmowała drugie miejsce, w 2016 i 2021 roku przegrywając wybory o włos. Jak to możliwe, że osiągnęła tak
Nie ma nic dobrego w wojnie – powiedziała kiedyś Ola. – Konflikt w Syrii zmusił nas do zmiany, nie wybrałyśmy jej. Ale teraz nie ma już drogi powrotnej.
My tu na Północy mamy wiele wspólnego i to jest głównie bliska relacja z przyrodą. Nie chodzi o romantyczną wizję człowieka połączonego z krajobrazem, a o walkę o ekosystem, który
Korea Południowa, jeden z symboli azjatyckiego postępu, wybrała w marcu na prezydenta jawnego mizogina. Co gorsza, to właśnie antykobieca retoryka przechyliła szalę zwycięstwa na jego stronę.
„Nie macie się czego wstydzić!” – przekonuje swoich rodaków Éric Zemmour, publicysta i kandydat na prezydenta Francji. Sprawnie gra na zbiorowej nostalgii za minioną świetnością, skwapliwie upychając w szafie wypadające z niej trupy.
Kobiety z afgańskiej prowincji przez lata musiały patrzeć na zabijanie cywilów. W końcu zwróciły się przeciwko okupantom z Zachodu, którzy twierdzili, że niosą im pomoc.
Do malgaskiego więzienia w oczekiwaniu na proces można trafić na długie lata. Nawet za kradzież szczoteczki do zębów.
My, liberalni kosmopolici klasy średniej, marzymy o przesiadce do klasy biznes i panicznie boimy się degradacji. W efekcie jesteśmy nigdzie: w szarej strefie pomiędzy nieziszczalnym marzeniem a paraliżującym lękiem, umacniając
Maia Sandu miała być nadzieją na zmianę mołdawskiej polityki. Obie – Mołdawia i Sandu – będą musiały na nią jeszcze poczekać.
Joe Biden, najbardziej zachowawczy ze wszystkich ubiegających się w tym roku o nominację Partii Demokratycznej, będzie jej najbardziej postępowym kandydatem na urząd prezydenta Stanów Zjednoczonych w historii. Trudno o lepszy dowód na sukces ruchu, którego twarzą jest
Wskutek pandemii koronawirusa wiele par z dziećmi cofnie się do lat 50. XX wieku. Na całym świecie cichą ofiarą obecnego kryzysu będzie niezależność kobiet.
We wrześniu zeszłego roku Pekin szykował się do wielkiego święta: siedemdziesiątej rocznicy proklamacji Chińskiej Republiki Ludowej. Chiny miały po raz kolejny pokazać światu swoją potęgę. Z dzisiejszej perspektywy wydaje się to dawnym snem,
W czasie powszechnej samoizolacji łatwo dostrzec, że kwintesencja polityki nie zmieniła się od czasów Thomasa Hobbesa: jedni ludzie mówią drugim, co mogą, a czego nie mogą robić.
Mimo że w marcu tego roku w Tajlandii odbyły się pierwsze od pięciu lat wybory, walczący o demokrację aktywiści boją się o swoje życie bardziej niż przed nimi.
Meksykańscy wyborcy mają dość korupcji i dość Donalda Trumpa. Wykorzystał to zuchwały lewicujący polityk Andrés Manuel López Obrador.
Choć Donald Trump nadal rządzi Ameryką, stopniowo zmienia ona wiek, rasę, płeć i polityczną orientację.
Na Bliskim Wschodzie od dekad nie było przywódcy, który budziłby takie nadzieje. Saudyjski następca tronu, książę Muhammad Ibn Salman Ibn Suʼud, ma przygotować kraj na czasy bez ropy, zakończyć konflikt
Alternatywa dla Niemiec (AfD) stawia w polityce na prowokacje i łamanie tabu. Pojawienie się tej partii zmieniło oblicze niemieckiej debaty. Media i tradycyjne ugrupowania nie wiedzą, jak reagować.
Opowieść polifoniczna o współczesnej Albanii, z Edim Ramą jako mistrzem ceremonii, z jedenastu scen i jednej panoramy złożona.
Pełzająca rewolucja, z którą mamy dziś do czynienia, nie polega jedynie na wzmacnianiu prawicy, ale dokonuje się tam, gdzie się jej nie spodziewaliśmy, bo na lewicy, zwłaszcza w tak przez
Po blisko czterech dekadach od rewolucji widać, że Islamska Republika Iranu nie spełniła pokładanych w niej nadziei. Jednym brakuje demokracji i swobód obywatelskich, innym – by przeżyć do następnego miesiąca.
Choć coraz bliżej nam do brytyjskiego sceptycyzmu, Unia Europejska wciąż pozostaje dla nas naturalnym miejscem na Ziemi.
Shabia, shabia! – głosy żołnierzy słychać coraz bliżej. Zaid zakrywa córce oczy, ale Senait zerka przez palce matki. Zapamięta krew na piasku.
Kiedy Ameryka rezygnuje z poszukiwań inteligencji pozaziemskiej, Chiny konstruują największy radioteleskop, który właśnie temu ma służyć.
Co się stało z symbolem walki o prawa człowieka w Mjanmie? Czystki etniczne Rohingjów wskazują, że świat nie rozumiał Aung San Suu Kyi.
Puszki z olejem i żarówki już od pewnego czasu podlegają tym samym zasadom w unijnej wspólnocie prawnej, ale obywatele europejscy równych praw nie mają.
Po kilku tragicznych miesiącach Sadiq Khan, pierwszy burmistrz Londynu wyznający islam, próbuje chronić przyszłość swego miasta.
Kataloński zryw niepodległościowy teoretycznie nie różnił się niczym od tych wschodnioeuropejskich. Ale już jego forma bardzo.
W Grenlandii są dwie wiosny. Pierwsza, kiedy wraca słońce. I druga, kiedy wraca woda.
Po nieudanym zamachu stanu Turcja przekształciła się w antyzachodni reżim oparty na erdoganizmie – ideologii państwowej, której nazwa pochodzi od nazwiska prezydenta kraju Recepa Tayyipa Erdoğana.
Rok po przegranych wyborach Hillary Clinton gniewnie patrzy w przeszłość i opowiada o Trumpie, zmowie i potędze seksizmu.
„Zwyciężają ci, którzy wiedzą, kiedy walczyć, a kiedy nie”, głosi stara zasada Sun Tzu. Chińczycy nie chcą podbić świata, lecz go zdominować. Nie tyle przewagą militarną, co gospodarczą.
Przy stole nazwy diament się nie używa. Słowa w ogóle się oszczędza, podobnie gesty. Niektórzy myślą, że tu się przyjeżdża i złoto oraz kamienie zgarnia szufelką z ulicy.