Reportaż
W pogoni za największymi huraganami na świecie
Z powodu zmian klimatu supersztormy stają się coraz potężniejsze i coraz mniej przewidywalne. Czy ich badanie pomoże nam przystosować się do nowych warunków?
Twój dostęp nie jest aktywny. Skorzystaj z oferty i zapewnij sobie dostęp do wszystkich treści.
Z powodu zmian klimatu supersztormy stają się coraz potężniejsze i coraz mniej przewidywalne. Czy ich badanie pomoże nam przystosować się do nowych warunków?
Branża gadżetów erotycznych w ciągu ostatnich siedmiu lat wzrosła na świecie prawie trzykrotnie. Na pierwszych od dekady targach erotycznych w Polsce rozglądam się za nowinkami i dowiaduję, co już odchodzi do lamusa.
To opowieść o wolności, jaką daje świadomie wybrane życie bez dzieci, i o braku żalu, że się ich nie ma. A także o samotności, gdy większość ludzi wokół zakłada rodziny i bliskie dotąd relacje obumierają.
Od 2030 roku w szybkim tempie przybywać będzie osiemdziesięciopięciolatków i osób od nich starszych. Gdzie będą mieszkać?
Teorie spiskowe i hiperpolaryzacja w najszybciej rozwijającym się mieście Stanów Zjednoczonych.
Ustawienia hellingerowskie mają odkrywać nieznane fakty z naszej historii rodzinnej i dzięki temu leczyć nasze traumy. Tymczasem odsłaniają raczej coś innego: jak łatwo jednym pomylić terapię z szarlataństwem, a drugim
Jak książęta znad Zatoki Perskiej, przemysł safari i organizacje działające na rzecz ochrony przyrody wysiedlają Masajów z ostatnich skrawków ich ojczyzny w Serengeti.
Igrzyska olimpijskie tworzą bohaterów. Na paralimpiadę jadą bohaterowie.
Świat chroni mobberów, a ich ofiary nazywa histerykami, roszczeniowcami albo nierobami, wariatami, kapusiami bądź wrażliwcami, co się nie znają na żartach.
Protesty w północnej Afryce i na Półwyspie Arabskim, okrzyknięte arabską wiosną, zaczęły się w Tunezji. Ich zarzewiem było ostentacyjne bogactwo elit rządzących, ubóstwo społeczeństwa i brutalność służb mundurowych. Czy jednak
Przyglądam się pracy kontrolerów. Obserwuję zachowania pasażerów. Analizuję taktykę jednych i drugich. Czy jazda bez biletu przestanie być kiedyś w Polsce kompetencją, którą się chwalimy, a stanie się kategorią moralną?
Gdy po wybuchu wojny Izraela z Hamasem wracam do zebranego późną wiosną materiału o podziałach politycznych w Izraelu, jestem już w nowej rzeczywistości. Tekst nie pasuje do otaczających mnie realiów. Zdecydowałyśmy
Mentorzy bez kompleksów, za to z pasją, uczenie się od lepszych i mierzenie wysoko – to sprawia, że impreza informatyków nie jest już smutną posiadówką czterech gości przy stoliku z ceratą.
W Polsce rośnie liczba mężczyzn, którzy deklarują się jako single. Czy powinno nas to martwić?
Ludzkie społeczności zawsze łaknęły proroków twierdzących, że wiedzą, co się kryje za najbliższym zakrętem.
Minibusy łączą centra wielkich miast Republiki Południowej Afryki z ich dalekimi przedmieściami, spadkiem po apartheidzie. Trzy dekady po jego upadku transport zbiorowy podtrzymuje społeczne i rasowe nierówności.
Sleeping like a baby to mit, niektóre dzieci nie śpią i spać nie chcą. Zarywanie nocy to kulturowy rytuał przejścia, zwłaszcza że zaburzenia snu mogą dotyczyć od 25 do nawet
Latem często chcemy odsunąć od siebie problemy i odpocząć. Ale czy obok świadomego życia nie powinniśmy także uprawiać odpowiedzialnej turystyki? I czym ona tak naprawdę jest? O tym rozmawialiśmy podczas
W 2020 roku z Kalifornii wyprowadziło się 275 tysięcy ludzi, rok później – 360 tysięcy. Ten amerykański stan powoli przestaje być miejscem do życia.
Czy obecność turystów jest zawsze ekonomicznie uzasadniona? Czy może powinno się chronić przed turystyką niektóre miejsca i społeczności? I kto powinien o tym decydować?
Co roku miliony serc odmawiają posłuszeństwa. Joshua Rothman sprawdza, czy żywy narząd da się zastąpić maszyną.
W Polsce międzywojennej 64 procent gospodarstw na wsi uznawano za niewystarczające, a 40 procent wiejskich kobiet za zbędne. Jak sobie radziły z życiem? Publikujemy fragment książki „Chłopki. Opowieść o naszych
Tychy doczekały się wielu określeń: „miasto satelita”, „miasto sypialnia”, „miasto hotel”, „miasto socjalistyczne” – każdego się wstydziły. Dziś mają szansę stać się miastem zielonym, co od początku próbowali zrealizować ich
Tu gospodarstwo, tam pola i łąki. Tu dom, tam stodoła. Tu stodoła, tam dom. Tu kościół, tam cmentarz. Tu połowa wsi, tam jej druga część. Ciągle to samo, jak refren
Tłum po obu stronach granicy gęstniał z godziny na godzinę. A to dopiero początek.
Od trzech lat trwa reforma, która ma szansę wydobyć polską psychiatrię z zapaści. Albo raczej ją miała.
Chcąc się rozwijać, każdego roku przygotowujemy kolejne propozycje urozmaicenia naszych treści i formatów. Jedną z nich jest debiutujący we wrześniu reportaż at large – Soczewka Pisma.
Rodzina, którą stworzyłam, to dla wielu fanaberia i iluzja. Dla mnie to „proszę, mamo”, kiedy dostaję kubek kawy, zaparzonej tak, jak lubię.
Nic, co nie umie się zmieniać, na brzegu morskim nie przetrwa. Nawet miasto.
Dla leśników łamiąca drzewa nawałnica jest katastrofą. Dla lasu to szansa.
Do malgaskiego więzienia w oczekiwaniu na proces można trafić na długie lata. Nawet za kradzież szczoteczki do zębów.
Marianna uciekła z Arki i wróciła do namiotu. – Bo życie w lesie – mówi – jest lepsze od życia w tym schronisku.
Jestem licealistą, który e-learningu doświadczył na własnej skórze. I wraz ze swoimi rówieśnikami uważam, że najwyższa pora opowiedzieć o tym własnymi słowami.
Ludzi dzieli na trzy grupy. Jedna to ta, która wierzy lekarzom. Druga ma wątpliwości i zadaje pytania. Trzecia rozprzestrzenia treści sprzeczne z nauką. Dawid Ciemięga edukuje tych drugich, ostatnich – zwalcza.
Świnie mają zdolności poznawcze na poziomie trzyletniego dziecka. Reagują na swoje imię, mają dobrą pamięć, budują silne więzi społeczne i uwielbiają się bawić. W zeszłym roku zabiliśmy ich w Polsce ponad 21 milionów.
Po największym w historii kraju projekcie regulacji rzeki Duńczycy niemal od razu przystąpili do jej renaturyzacji. Mimo że ceną było przekreślenie niemałej części własnej historii i tożsamości.
Jak wciągasz, możesz tydzień nie spać. Gdy masz piętnaście lat, to organizm jest taki, kurwa, wytrzymały, że o ja pierdolę! Co dają narkotyki? Fazę. Coś się dzieje. Jesteś w tej samej rzeczywistości,
W kwietniu 2019 roku ginie Nicola. Miesiąc później Julia. A w grudniu Kamila. Co łączyło trzy nastolatki mieszkające w okolicach Jeleniej Góry? Czy to przypadek, że chodziły do tej samej
W drugim odcinku opowiadamy o Nicoli, dziewczynie, która zginęła jako pierwsza spośród trzech uczennic niewielkiego liceum w Lubomierzu. Co kryje jej historia? Posłuchaj drugiego odcinka drugiego sezonu Śledztwa Pisma –
Posłuchaj playlisty aktualizowanej co tydzień o nowy odcinek drugiego sezonu Śledztwa Pisma.
W naturalnych warunkach krowa mleczna może przeżyć nawet ćwierć wieku. Na fermie sześcio-, siedmioletnie zwierzę, dojone z kilkudziesięciu litrów mleka dziennie, jest już wrakiem.
Największym problemem bobrów jest to, że nie wystawiają faktur, nie biorą dotacji, a od ich zbawiennej działalności nie rośnie PKB.
Dla etiopskich Żydów Gonder miał być tylko punktem przesiadkowym w drodze do Izraela. Niektórzy mieli szczęście i spędzili tu miesiące. Inni – długie lata. I wciąż czekają.
Kebab w Polsce to najpopularniejszy rodzaj fast foodu. W 2010 roku wartość kebabowego rynku przekroczyła 2,5 miliarda złotych.
Terespolska ruletka wciąż się kręci. Są tacy, którzy przekroczą granicę przy pierwszej próbie, inni będą próbowali kilkadziesiąt razy. Dlaczego? To mimo procedur pozostaje zagadką.
W jaki sposób parę niepopularnych decyzji oraz konsekwentni liderzy polityczni doprowadziło do stworzenia najbardziej logicznego systemu gospodarowania odpadami na świecie?
„Jagoda, lat dziesięć, potrzebuje domu. Ma zespół Downa. Mówi. Biologiczna rodzina zrzekła się praw do niej. Jeśli nie znajdzie się nowa, czeka ją DPS. Prosimy o kontakt pod numerami, które zostawiamy poniżej.”
Do niedawna butni neofaszyści ze Złotego Świtu byli w Grecji trzecią siłą polityczną. Po latach stanęli jednak w końcu przed sądem, a ich wieloletni proces właśnie dobiega końca.
Na pudełkach jajek i paczkach filetów z piersi kurczaka widnieją soczyście zielone łąki, kłosy zboża, wiejskie chaty i szczęśliwe, czyste kury. Nieprzyjemną prawdę kryją długie, białe hale, do których niechętnie wpuszcza się gości.
Świat objęty pandemią ulega stopniowemu „odmrażaniu” i choć odwołano wiele wydarzeń, to część z nich przeniosła się do sieci. A ponieważ wsparcie dla kultury jest teraz ważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej,
Dzwonię do mieszkańców lubuskich wsi i miasteczek. – Czy wirus budzi w tobie lęk? – pytam. – O co i o kogo się boisz? O czym myślisz, gdy próbujesz zasnąć?
Moon wszczepiła sobie w stopy implanty, które „łączą” ją z planetą. Każda wibracja, jaką odczuwa w swoim ciele, to ruch Ziemi. Manel zaś słyszy pogodę. I śmieje się, kiedy mówię mu, że większość z nas chyba nie tak
Kochamy łososia i bez skrupułów wyjadamy go do ostatniej sztuki. Z każdą kolejną nieodpowiedzialnie wyłowioną rybą podpisujemy jednak cyrograf w imieniu całego ekosystemu.
„Poruszaj się szybko i rób bałagan“ to powiedzenie Marka Zuckerberga, na którym wyrosła potęga Facebooka i które jak mantrę powtarza sobie każdy, kto chce coś osiągnąć w Dolinie Krzemowej.
W 1943 roku dwunastoletnia Lola Lieberman wyszła z domu Zieniewiczów z węzełkiem. Niewiele od niej wtedy starszy Franek całe życie będzie miał ten obraz przed oczami.
Rzadziej niż mieszkańcy innych krajów zapadamy na nowotwory, ale częściej z ich powodu umieramy.
Tracą godność, zdrowie, a nawet życie. Zatrudnionym w Polsce Ukraińcom nie pomogą najlepsze przepisy, jeśli nie zmieni się postawa polityków i mentalność pracodawców.
Słucham kolejnych opowieści i próbuję zrozumieć tę wręcz organiczną potrzebę powrotu do miejsca, z którego zostało się wyrzuconym, w którym zabroniono nam być.
Jak jeść, by jeszcze bardziej nie dewastować planety? – przez ostatnie pół roku stawialiśmy to pytanie sobie i naszym rozmówcom.
Jestem pod ciągłą obserwacją. Nie mogę sobie pozwolić na jedną krzywą minę. Na jedną łzę.
Na południu Europy nie ma torfowisk. W Polsce wkrótce może być podobnie. Te, które mamy, po prostu wyschną, a zmagazynowany w nich węgiel uleci do atmosfery.
W Polsce za kratami siedzi armia nieobecnych ojców. Ich zerwane, poranione rodzicielstwo leczone jest w zakładach karnych objawowo. To za mało. Więźnia, który nie chce tracić z oczu własnych dzieci,
To, czego nie widać z okien najnowocześniejszego pociągu Rosji.
W gruzińskiej kulturze gej w rodzinie to niezmywalna plama na jej honorze. A nie ma nic ważniejszego niż honor.
Polacy znęcają się nad tysiącami psów rocznie. Sprawcy zazwyczaj pozostają bezkarni.
Tamtej nocy, przed likwidacją cmentarza, Czesiek powiedział do mnie: „Tam je schowamy. W scenie”.
Jedno pokolenie miało tu szansę przeżyć powódź, pożar lasu, trąbę powietrzną i niszczącą suszę. Tu, na Śląsku, nie gdzieś daleko, za morzem. Przedstawiamy czwartą część cyklu Filipa Springera "Podróż do
Życie Polaka na emeryturze jest równie szare i bezbarwne, jak przed nią*.
Agatę i Jana oskarżono o znęcanie się nad czwórką dzieci. Ze szczególnym okrucieństwem. Nie zostali skazani. Czyżby byli niewinni? A może są inne powody? Mirosław Wlekły wraca do dwójki bohaterów swojego
Bycie obywatelem świata to pewien sposób myślenia oraz zdolność spojrzenia na problem z obcego punktu widzenia. Tego chcieliby uczyć polscy nauczyciele.
Miejska bryza wieje w kierunku najcieplejszych dzielnic. Drapacze chmur działają jak kominy, pozwalają ciepłemu powietrzu się unosić, przeganiać chmury albo wywoływać deszcz. Sztuczny klimat miasta generuje problemy jego mieszkańców. Przedstawiamy
Jak leczą szczególne dzieci po obu stronach polsko-niemieckiej granicy?
Nieprzytomnego, umierającego żołnierza uścisnął za ramię jego młodszy brat, który zginął w dzieciństwie. „Jeszcze nie teraz” – powiedział. Według lekarzy Kuba Tynka miał szansę jedną na tysiąc, żeby przeżyć postrzał
Rzeka wyschła. Nie cała, tylko tu i ówdzie. Jak mówić o rzece, która pojawia się i znika? Gdzie jest jej źródło? I co, jeśli nie ma go już w przestrzeni,
Na Helu, w miejscu, w którym zaczyna się Polska, co dwa lata trzeba dosypywać piasku, bo Bałtyk ciągle zabiera plażę. Ale z ocieplenia klimatu można się też cieszyć – wydłużyło
w Iranie nie ma homoseksualistów – powiedział prezydent Mahmud Ahmadineżad. Rzeczywiście nie ma: ukrywają się, zmieniają płeć, emigrują lub są zabijani.
W majowym numerze „Pisma” ukazał się reportaż o księdzu pedofilu z Kolska. Pojechałem zobaczyć, jak zareagowali na ten tekst mieszkańcy, Kościół, a przede wszystkim ludzie skrzywdzeni przez duchownego jako dzieci.
Jeszcze w zielone gramy. I czerwone. Jak długo, nikt nie wie. O biznesie na handlu cegłą z rozbiórki, który kwitnie na Warmii.
Czasem mam wrażenie, że pracownicy korporacji tak się ze sobą ścigają, jak dzieci w polskiej podstawówce.
Mieszkańcy najpiękniejszej polskiej gminy swojego księdza skrzywdzić nie dali. Bo swój. Co z tego, że krzywdził ich dzieci.
Państwo Islamskie sprzedało ją jako niewolnicę za dwieście dolarów. Terroryści, którzy próbowali wymordować jej lud, mają w Szwecji swoich zwolenników.
Jesteśmy prawie księżmi. Gdybyśmy nimi zostali, żony na pewno nie miałyby nic przeciwko – mówią Brazylijczycy w odległych zakątkach Amazonii. I czekają na decyzję papieża Franciszka.
Pod presją masowych demonstracji prezydent Abd al-Aziz Buteflika zrezygnował z ubiegania się o piątą kadencję i odwołał wybory. Czy mglista obietnica powołania nowej republiki wystarczy, by młodzi przestali protestować?
Być może ważniejszym pytaniem niż „Po co pisać reportaże?”, jest inne: „Po co je czytać?”. Oba wcale nie są takie łatwe.
W pierwszej kolejności wybierają takich, którzy są pod ścianą. Pali papierosy? To źle, bo to znaczy, że jeszcze ma pieniądze.
Jestem w samym środku Europy. Za chwilę przedstawiciele krajów Grupy Wyszehradzkiej – Czech, Słowacji, Węgier i Polski – zaczną kopać groby.
„Nie bój się, nic się nie stało” – tak zaczynamy rozmowę, gdy dzwonimy do kolegów z pracy. Bo gdy jeden kurator telefonuje do drugiego, to zwykle w momencie, gdy dzieje
Kończą osiemnaście lat i opuszczają dom dziecka. Państwo daje im na do widzenia pięćset złotych miesięcznie i mówi: „Za to teraz żyjcie”.
W lutym 1933 roku na pokładzie samolotu Hitlera Gareth Jones zanotował: „Jeśli ten samolot ulegnie awarii, wpłynie to na historię całej Europy”. Miesiąc potem ujawnił wielki głód na Ukrainie. Osiemdziesiąt
W czerwcu 2018 roku Światowa Organizacja Zdrowia przedstawiła projekt jedenastej rewizji Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych (ICD-11). Jedną z najbardziej kontrowersyjnych nowości jest w niej wyszczególnienie jednostki chorobowej 6C51
A wie pan, jak mniejsze dzieci tłumaczyły kolegom, kim dla nich jestem? Mamą nieprawdziwą.
Litwinów prawie nie znamy, ale jeszcze mniej wiemy o mieszkających na Litwie Polakach. Pardon, Pulakach.
Pobranie komórek macierzystych to żadne misterium. Trzeba czasem spuścić powietrze. Ratuje życie, ale to życie dalej się toczy.
Brata Marka zabrał ogień. Brata Agnieszki uratował Jezus. Kiedy Adam widzi na ulicy swojego brata, powtarza w myślach: „Tylko do mnie nie podchodź”.
Chcesz rozmawiać o robocie w samorządach? Dla mnie to superkomfortowa sytuacja. Mogę mówić prawdę, całą prawdę i tylko prawdę. I tak nikt ci nie uwierzy, że to tak wygląda od
Jak to się stało, że na przeziębienie łykamy cukrowe granulki nasączone popłuczynami po francuskiej kaczce? Oto dramat w pięciu aktach. W roli głównej – homeopatia.
Szkockie Highlands należą do najmniej zaludnionych obszarów w Europie. Nie zawsze jednak tak było. Brutalna historia wysiedleń wciąż budzi emocje.
Czynnych latarń na polskim wybrzeżu jest piętnaście. Kobiet, które kiedykolwiek pracowały na etacie latarnika – dziewięć. Weronika Łozicka – najdłużej.
Teresa Carrasquer Bernad dopiero po sześćdziesiątce dowiedziała się, że całe życie była martwa. A to jeszcze nie najgorsza z wiadomości, jakie na nią czekały.
Jedzie pani Donia drogą wojewódzką do Kolska, jedzie Silska, jedzie Krysia Przybyłowa, jadą Stacewicze i Ela Miśkowa. A obok jedzie tir i wali ich do rowu.
Kropli wody, która dryfuje w oceanie, opłynięcie kuli ziemskiej zajmuje tysiące lat. A my próbujemy ją złapać i w swoim krótkim życiu zrozumieć, dokąd zmierza.
Gdy wzrok nagle się zużywa świat wtedy blaknie, szarzeje albo zawęża się do rozmiarów dziurki od klucza
Shabia, shabia! – głosy żołnierzy słychać coraz bliżej. Zaid zakrywa córce oczy, ale Senait zerka przez palce matki. Zapamięta krew na piasku.
Są matki i ojcowie, którzy zamiast karmić, muszą odmawiać swoim dzieciom jedzenia. Nawet, kiedy te wyją z głodu.
Za trzydzieści lat dwa miliony Polaków zachoruje na alzheimera.
W Grenlandii są dwie wiosny. Pierwsza, kiedy wraca słońce. I druga, kiedy wraca woda.
Nie wyjdą na ulice, bo od lat nie wychodzą z domu w ogóle.
Rewolucyjna metoda edycji genomu CRISPR/Cas nie tylko budzi naukowe nadzieje i rodzi wątpliwości bioetyczne, ale również wywołuje wojny patentowe i przepychanki kandydatów do Nagrody Nobla.